Ana SayfaTeknik Enstrümanlar200 Günlük Basit Hareketli Ortalama nedir (Sma200), Neden Bu Kadar Önemli? Golden...

200 Günlük Basit Hareketli Ortalama nedir (Sma200), Neden Bu Kadar Önemli? Golden & Death Cross

-

200 günlük  basit hareketli ortalama (SMA), piyasa analistleri tarafından genel uzun vadeli piyasa eğilimlerini belirlemek için önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Gösterge, grafikte uzun vadeli fiyat hareketleriyle birlikte yukarı ve aşağı fikir verir. 200 günlük SMA, zaman zaman, fiyat hareketli ortalamanın üzerinde olduğunda güvensiz bir destek seviyesi veya  fiyat altında olduğunda bir direnç seviyesi olarak görünür.

200 Günlük SMA

Yaklaşık 40 haftalık ticareti kapsayan 200 günlük SMA, genel piyasa eğilimini belirlemek için kripto al-sat işlemlerinde yaygın olarak kullanılır. Bir kripto paranın fiyatı, günlük zaman diliminde 200 günlük SMA’nın üzerinde kaldığı sürece, hisse senedinin genel olarak yükseliş trendinde olduğu kabul edilir . 200 günlük SMA’ya sık kullanılan bir alternatif , önceki yılın ticaretini temsil eden 255 günlük hareketli ortalamadır .

Death Cross ve Golden Cross

200 günlük basit hareketli ortalama, o kadar kritik derecede önemli bir trend göstergesi olarak kabul edilir ki, 50 günlük SMA’nın 200 günlük SMA’nın aşağı yönüne geçmesi olayı, yaklaşmakta olan bir ayı piyasasına işaret eden bir ” Death Cross ” olarak adlandırılır.

Benzer bir şekilde, 200 günlük SMA’nın yukarısına geçiş yapan 50 günlük SMA, bazen bir kripto paranın fiyatının bir kez yükseleceği gerçeğine atıfta bulunarak ” Golden Cross” olarak adlandırılır. olur böyle şeyler.

SMA’lar ve EMA’lar

Bir çok piyasa yapıcı, irili ufaklı traderlar Sma200’ü o kadar çok kullanır ve önem verirki önümüzdeki hareketi tahmin etmemizde yanılmıyor olmasının sebeplerinden birisi budur.

Ancak bazı traderlar üstel hareketli ortalamayı (EMA) takip etmeyi tercih ediyor . Basit hareketli ortalama, belirtilen zaman aralığında ortalama fiyat olarak hesaplanırken, bir EMA en son işlem günlerine daha fazla ağırlık verir. Yani, basit hareketli ortalama tüm değerlere eşit ağırlık verirken, üstel hareketli ortalama son fiyatlara daha yüksek bir değer verir. Hesaplamalardaki farklılığa rağmen, teknik analistler, eğilimleri tespit etmek ve aşırı alım veya aşırı satım pazarlarını belirlemek için EMA’ları ve SMA’ları benzer şekillerde kullanır .

Son olarak konuyu bir kaç örnekle bitirmek istiyorum.

19 Mayıs 2021 tarihinde 1günlük BTC grafiğinde mumların Sma200’e aşağı doğru verdiği tepki.

 

20 Mayıs 2021’de 1günlük BTC grafiğinde oluşmuş Golden Cross

 

12-13 Ekim 2021 tarihinde 1 saatlik Btc grafiğinde Sma200’ün destek seviyesi olması

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler