Ana SayfaOnchainAsol ve Msol OnChain Metrikleri Nedir Ne İşe Yarar?

Asol ve Msol OnChain Metrikleri Nedir Ne İşe Yarar?

-

Sosyal medyada sıkça paylaşalılan iki onchain indikatörü, OnChain Asol ve Msol Nedir göz atalım.

Asol (Average Spent Output Lifespan, Ortalama Harcanan Çıktı Ömrü)

Harcanan işlem çıktılarının ortalama gün olarak yaşıdır. Ömrü 1 saatten az olan çıktılar atılır. Yüksek metrikler, eski ve kârda olan BTC‘lerin büyük bir kısmı hareket halindeyken ve hodl inancını azalttığında ortaya çıkar.

Asol verisinde hacim hesaplanmaz. İşlem çıktısının ortalama yaşına bakar. 1 BTC’de olsa 1K BTC’de olsa aynı Asol değerini alır. Ağda işlem gören coinlerin eski coinler olduğunu gösterir. Not: CDD ile kıyaslamayın. Bir dump veya pump olacak diye kaide yok.

Asol yüksek ise: Ağ trafiğinde hold süresi yüksek olan BTC‘ler daha çok işlem görüyor. Yüksek metrik, hareket eden eski Bitcoin‘lerin olduğunu, holderların satmaya niyetli olduğunu gösterir. Asol’de hacim hesaplanmaz tüm BTC hareketlerinin değeri aynıdır.

Glasnode metriklerine göre; 40 günden az ASOL değerleri, günlük temel trafik için tipiktir. ASOL değerlerinin daha yüksek eğilim gösterdiği ve 40 günün üzerinde zirve yaptığı yerlerde, genellikle kripto marketin tepeleri veya dipleri ile ilişkilidir.

60 günden büyük ASOL değerleri nadirdir ve yalnızca daha eski bitcoinler kar veya zarar ettiğinden yüksek oynaklık dönemlerinde ortaya çıkma eğilimindedir.

MSOL, Median SOL nedir?

Kısa vadeli ve uzun vadeli harcama davranışı arasındaki denge hakkında fikir verir. Burada harcama dediğimiz şey hold süresinin harcanması ile alakalı. 0.1BTC ve 100BTC değerinde iki çıktı, MSOL hesaplamasında aynı ağırlıklara sahiptir. Ömrü 1 saatten az olan çıktılar atılır.

Wikipedia Medyan Tanımı
Wikipedia Medyan Tanımı

Örnek:

4 Haziran 2022’de BTC için Asol verisi tarihi diplerinden birini yaşamış. En son bu değeri 09.Ekim.2020 ve 01.Tem.2021’de görmüş. 

Yani ağ trafiğinde hold süresi düşük olan BTC‘ler daha çok işlem görüyor. Düşük metrik, hareket eden eski Bitcoin‘lerin olmadığını holderların satmaya niyetinin olmadığını gösterir. Bu metrik kalıcılık sağlamalı. Asol’de hacim hesaplanmaz tüm BTC hareketlerinin değeri aynıdır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler