Ana SayfaTeknik EnstrümanlarBayrak Formasyonu ile Kripto Piyasalarda Al ve Sat Teknikleri.

Bayrak Formasyonu ile Kripto Piyasalarda Al ve Sat Teknikleri.

-

Bayrak Formasyonu Nedir? Bu formasyon daha çok şekil itibariyle bayrağa benzediği için bayrak formasyonu (Flag formation) adını almıştır. Bu formasyonu son zamanlarda gözde coinim VeChain ($Vet) grafikleri ile anlatacağım.

Uzun zaman diliminde fiyat eğilimlerini tespit etmek amacıyla, daha kısa zaman dilimlerinde oluşan mum grafiklerinin kontrolüyle takip edilir. Örneğin 1 günlük mum grafiklerinde fiyatın karar vereceği kırılımları merak ediyorsak, 4 saatlik mum grafiklerinde oluşan bayrak desenleri gözlenebilir.

 

 

Bayrak modellerine, hacim göstergeleri ve fiyat hareketi eşlik eder. Kısacası bayrak oluşumunda mum diplerinin ve tepelerinin oluşturduğu trend aralığında ve trendin aşağıya veya yukarıya kırılımındaki hacim değişikliği formasyonun çalışıp çalışmadığına karar vermemizde yardımcı olur.

Bu formasyon oluşurken, deneyimlerinizle de elde edeceğiniz bir çok şeyi kendi insiyatifinizle ekleyebilirsiniz. Örneğin Bazı mum fitillerini, marketin ogünkü durumına göre göz ardı ediyorum. Bitcoin ani pump ve dump hareketleri ile sert bir şekilde etkilenen altcoinler, ani çekilmelerle o an uzun fitilli mumlar oluşturabiliyor. Durumdan haberdar isem o fitilleri bayrak formasyonunda göz ardı edebiliyorum.

 

Bayrağın üst trendini oluşturan ilk mumun hacmi bu formasyon oluşumunda çok önemlidir. İlk mum hacminden önceki hacimlerin (bayrağın direğinden itibaren) ile sonra oluşan hacimlerin (trend yukarı doğru kırılana kadar oluşan hacimler) bahsettiğim mumun hacminden daha düşük olması gerekir (alttaki resimde belirtilmiştir). Bu yukarı kırılımın daha kararlı olacağı bir bayrak oluşturduğunu destekler.

 

 

Oluşan desen ayrıca aynı hacmi ve kırılma modellerini takip eder. Bu traderların konsolidasyon dönemi boyunca alım veya satımlarına devam etme konusunda daha temkinli davrandıklarını gösterir, Bundan dolayı yeni traderların eğilimi fomoya yakalanma olasılığı ile daha hızlı yükselme gösterir.

Kurallar

  • Yükseliş trendinden daha kısa zamanlı mum grafiklerinde oluşan desenler incelenir.
  • Hacim flamanın oluşumunda çok önemlidir.
  • Mum diplerinin ve tepelerinin oluşturduğu trendler aşağı eğilimde olmalıdır.

Kâr Hedefi: Kar hedefi koyarken bayrak direğinin dibinden oluşan modelin yüksekliği kadar, kırılımdan bir yükseliş beklenir. Örneğin bayrak direğinin dibi 40$ ve modelin en üstü 65$ ise yaklaşık olarak %61,5 gibi bir kâr beklenebilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler