Ana SayfaCoinlerBitcoinBitcoin Borsa Korelasyonu Sonunda Sona Eriyor mu?

Bitcoin Borsa Korelasyonu Sonunda Sona Eriyor mu?

-

Bitcoin fiyatı ile borsa arasındaki korelasyon bu yıl yeni zirvelere ulaştı. Sonuç olarak, makro piyasalardaki hareketler, son zamanlarda fiyat düşüşünün arkasındaki sebeplerden biri olan bitcoin fiyatı üzerinde büyük bir etki yarattı. Ancak zaman geçtikçe, bitcoin kendisini bu yüksek korelasyondan ayırmaya çalışıyor. Mevcut veriler, kripto para biriminin sonuçta bir miktar başarıya sahip olabileceğini gösteriyor.

Bitcoin’in Ayrışmasını Sağlayan Faktörler

Bitcoin’in borsayla ilişkisinin zayıflamasının arkasında bir dizi faktör var. Bunlardan bazıları oldukça açıkken, diğerleri sahnenin biraz gerisinde kalıyor. 

Bitcoin madenci satışları, son zamanlarda en belirgin olanlardan biri olmuştur. Fiyattaki düşüşle birlikte madenciler, artan faiz oranları ve artan enerji fiyatları nedeniyle varlıklarını satmak zorunda kaldılar. 

Diğer bir faktör, BTC satan büyük halka açık şirketler. Tesla, yaklaşık 48.000 BTC’ye sahipti, ancak sonunda tüm varlıklarının %75’ini satmıştı. Büyük şirketlerden elde edilen bitcoin varlıklarındaki bu azalma, bitcoin’in şirketlerin performans düşüşüyle ​​ilişkisini gördü.

ETH açık faizi BTC'yi geçti
ETH açık faizi BTC’yi geçti

Kripto şirketlerinin aldığı fonlarda da bir düşüş oldu. Piyasa başka bir gergin ayı piyasasına girerken, bu yatırımların azalmaya devam etmesi bekleniyor. Artan sermaye maliyetini ve PE’ye erişimi ekleyin ve bitcoin’in borsa ile ilişkisi zayıflamaya başladı.

Borsa Korelasyonu Düştü

Son birkaç ayda, bitcoin borsa ile nispeten sabit bir korelasyon sürdürdü. Bu, hisse senetlerine göre daha iyi veya düşük performans gösteren performansla ilgilidir. Korelasyonun en belirgin kanıtlarından biri, borsada kazançlar olduğunda yüksek büyüme eğilimidir. Ancak Ağustos, her iki pazar için de farklı bir çizgi gösterdi.

Genellikle, borsa bir tür kazanç kaydettiğinde, bitcoin fiyatı daha iyi performans göstererek yanıt verdi. Ancak Ağustos ayında, Nasdaq şimdiye kadar %5,77 artarken, bitcoin ay için yalnızca %2,67 kazanç gördü. Bu, Nasdaq’a kıyasla daha yüksek kazançlar sağlayan bitcoin’in doğal eğiliminden sapıyor, borsa korelasyonunun zayıfladığının kanıtı.

BTC gücünü kaybediyor
BTC gücünü kaybediyor

Bunun bir başka kanıtı, bitcoin’in riskli varlıklarla olan korelasyonudur. Daha önce de belirtildiği gibi, bitcoin’in bu varlıklarla korelasyonu birkaç ay önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı, ancak şimdi düşmeye başladı. Şu anda 0,5-0,6 seviyelerinde yer alan riskli varlıklarla korelasyon şimdi yılın en düşük seviyelerine yakın.

Buna rağmen, Nasdaq ile korelasyon hala nispeten yüksek. Arcane, mevcut seviyeyi 0,55 olarak bildirir. Bu nedenle, kesinlikle bir tür zayıflama olsa da, bu faktörlerin borsadan tam bir zayıflamaya ve ayrışmaya neden olması pek olası değildir.

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler