Ana SayfaCoinlerBitcoinBitcoin Dominansı ve Alt Coinler ile ilişkisi, Btc bu işin lokomotifidir.

Bitcoin Dominansı ve Alt Coinler ile ilişkisi, Btc bu işin lokomotifidir.

-

Btc hakkında en çok konuşulan “fiyatı çok yüksek olduğu için Bitcoin artık kullanışlı değil”. Bu nedenle insanlar zamanında kaçan Bitcoin treninin alternatiflerini aranıyor. Dolayısıyla, alımlar Bitcoin’den diğer para birimlerine akıyor ve bu Bitcoin dominansını düşürüyor. Son zamanlarda popülerliğini sürekli olarak artıran Defi projeleri bunda çok etkili oluyor. Kullanıcılar yeni fırsatlar istiyor ve bunu elde etmek için başka coinlere gidiyorlar.

Herkesin aklında şu var; Mevcut koşullar devam ederse, Bitcoin sonunda Ethereum gibi başka bir para birimi tarafından geçilecek ve Bitcoin, kripto para biriminin sadece temeli haline gelecektir.

Ancak bazı traderların bu fiyatlardan BTC almak istememesi, herkesin Btc’den uzaklaşacağı anlamı da gelmez. Fiyatı yüksek diye rpt’si yüksek lüks tüketim mallarının alınmayacağını söylemek gibi birşey oluyor. Lamborghini, Ferrari, Maserati hala alıcı bulamıyor ve üretimi durdurdu diyebilir miyiz? Bazı durumlarda fiyatın yüksek olması bazı traderların uzaklaşmasına fiyatların düşüp daha cazip hale gelmesine ve yeni piyasalar oluşturmasına sebep olabilir.

Bu konuda finansal hafızalar önemlidir. Mesela bir anlık çekilme ile 13 Mart 2020 tarihinde 3860$ gördük. O fiyatın bu fiyatlarda ve bugünün koşullarında hayal olacağını söylemek mümkün. Ama o fiyatları hafızasına işlemiş ve bekleyecek insan sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bunun için 10K 20K 30K.. değerlerini de söyleyebiliriz.

Btc fiyatının artması daha fazla talepler de oluşturabilir. Bitcoin fiyatının yükselmesi daha sağlıklı taleplerin oluştuğu, arzın geride kaldığı anlamına da gelir. Bu yüksek değerlerde seyir etmesi alt coinlere göre daha yavaş ilerlemesine neden olacaktır. Btc hodlerları için can sıkıcı duruma gelebilir ancak Btc’ye talep azaldı demek de çok saçma olur.

Şuanda işlem yapan insanların çoğu Btc dışındaki kripto paralarını cüzdan yerine borsalarda koruyor. Oysa alt coinlerin Btc’ye nazaran daha fazla özellik sakladığını biliyoruz. Gizlilik özellikleri, akıllı sözleşmeleri, stake özellikleri, ödüller vb vb. Alt coinlerin sunduğu özellikler kullanılma sıklığı arttığında Btc’nin yerini bir kere de o zaman konuşabiliriz. Şu şekilde de yorumlayabiliriz; “Alt coin sahipleri fazlasıyla bilgisiz”.

Alt coinlerinin birçoğunun özelliklerinin merkeziyetsiz kripto piyasasına uygun olmaması nedeniyle çok fazla riski var. Değerini almış olması, fiyatlanması ve yüksek hacimle seyir etmesi bir bakıma riskinizi de azaltmış oluyor. Delist edilen coinler, telegramda pump yapmayı bekleyen gruplar, yetersiz projelerle şişirilen tokenler vs vs. Örneğin Ripple (XRP); paranın büyük bir kısmını şirket rezervde tutuluyor ve piyasada dolaşan miktar rezervin çok küçük bir kısmı. Paranın değerini yüksek tutmak için rezervde tutuyorlar ve fiyatı manüpüle ediyorlar. Sürekli satış baskısı ile borsadan tam anlamı ile para çalıyorlar. Kendi ağını dahi daha yaratmamış ethereum ağını kullanan yüzlerce kripto paranın güvenirliği tartışmaya açık dahi değildir. Her türlü sahtekarlığa ve manüpülasyona açıktır.

Sonuç:

Kısacası fiyatlanmış bitcoin her zamankinden daha sağlıklı merkeziyetsiz bir dijital paradır. Bütün bunlar göz önüne alınırsa Bitcoin dominansı bu işin ticaretini yapan insanlar için çok değerli bir unsur değildir. Ve bu işin lokomotifi Bitcoin’dir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler