Ana SayfaAnalizBitcoin ile Hisse Senetlerinin Fiyatlarını Etkileyen Faktörler, Bitcoin ile Nasdaq Arasındaki Korelasyon

Bitcoin ile Hisse Senetlerinin Fiyatlarını Etkileyen Faktörler, Bitcoin ile Nasdaq Arasındaki Korelasyon

-

Bitcoin 2017 yılına kadar borsaları etkileyen kargaşadan bağımsız bir varlık sınıfıyla ilgilenen yatırımcılar için bir sığınak görevi gördü. Ardından 2017’den bu yana kurumsal yatırımcılar tarafından artan ilgi, hisse senedi fiyatları ile kripto para piyasaları arasında bir korelasyon yarattı. (Bitcoin Nasdaq Korelasyonu)

Günümüzde;

  • Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörlerin çoğu aynı zamanda Bitcoin fiyatlarını da etkiler.
  • Yatırımcılar, Bitcoin’e hisse senetlerine davrandıkları gibi davranırlar, bu nedenle fiyatlar aynı eğilimi gösterirler.

Bitcoin Nasdaq Korelasyonu na göz atmadan önce fiyatları etkileyen faktörlere göz atalım.

FİYATI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Arz ve talep

Arz ve talebin ürün ve hizmetlerin fiyatlarını önemli ölçüde etkilediği oldukça iyi bilinmektedir. Bu etkiler hem hisse senetlerinin fiyatını hem de Bitcoin’i de etkiler. Sadece Toplam arzı 21 milyon Bitcoin’in talebi artarken gelecekteki arzı azalıyor.

Yatırımcı Duyguları ve Beklentileri

Fiyatlarla ilgili en önemli faktörlerden biri yatırımcı duyarlılığıdır. Hisse senedi piyasasında yatırımcı duyarlılığı, yatırımcıların piyasaya yönelik beklentisidir. Bununla alakalı birçok sentiment analizi yapan web siteleri oluşmuştur.

Ekonomik koşullar

Zamana dayalı ekonomiler takip ettiği doğal döngülere dayanarak artar ve azalır. Ancak makro olaylar; örneğin, 2020’deki Covid-19 salgını, kısa süreli durgunluk ve borsa fiyatlarının düşmesiyle sonuçlanan bir ekonomik gerilemeye neden olur.

Para politikası

Faiz oranının düşürülmesi gibi para politikası değişiklikleri, tahvil gibi yatırımların daha az getiri sağlamasına, yatırımcı ilgisinin azalmasına neden olabilir. Yatırımcılar başka yerlerde daha iyi getiri elde edebileceklerini düşünürler. Ek olarak, enflasyonun etkileriyle mücadele etmek için alınan para politikası önlemleri, ekonomik büyümeyi yavaşlatarak hisse senedi ve Bitcoin fiyatlarını da etkiler.

jeopolitik

Farklı ülkeler arasındaki siyasi kararlar borsa ve Bitcoin fiyatlarını etkiler. Ticaret kısıtlamaları veya diğer siyasi eylemler; hammadde tedariği, işgücü, nakliye ve daha fazlasını etkileyebilir. Sonuç olarak, siyasi eylemlerden etkilenen varlıklara yatırım yapanlar, fiyat istikrarsızlığından veya oynaklığından korkarlar ve inançlarına göre alıp satarlar.

Düzenleme

Düzenleyici değişiklikler kripto para birimini ve hisse senedi fiyatlarını etkiler. Örneğin. 2021’de Çin hükümeti madencilere kapatmaları ve ayrılmaları için baskı yapıyordu. Büyük madencilik operasyonları Mayıs ayı sonlarında hareket etmeye başladı. Haziran ayında, Sechuan Eyaleti, onları yasa dışı ilan eden önlemler aldı. Bitcoin’in fiyatı Temmuz ayı sonunda yaklaşık 53.000 $’dan 32.000 $’a düştü ve Çin Eylül ayında kripto para birimini etkin bir şekilde yasakladı. Madenciler yer değiştirdikten sonra Bitcoin fiyatı toparlandı, ancak fiyatların önceki seviyelere ulaşması Ekim ayına kadar sürdü.

Gelişimsel Sorunlar

Kripto para birimleri geliştiriciler tarafından oluşturulan ve sürdürülen yazılımlar tarafından yönetilirler. Yazılımla ilgili geliştirme sorunları veya geliştiriciler arasındaki anlaşmazlıklar yatırımcılar için endişe yaratabilir. Örneğin, Bitcoin Cash, Temmuz 2017’de Bitcoin’den bir hard fork’un ardından ortaya çıktığında, yatırımcılar tepki gösterdi ve Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 600 $.

Kripto Para Fiyatları ve Hisse Senedi Fiyatları

Bir yatırım varlık sınıfı olarak Bitcoin ve kripto para birimlerine olan ilgi, Bitcoin’in fiyatının 1.000 doları geçtiği 2017 yılına kadar yavaş ve istikrarlı fiyat artışlarının tanık olmuştu. Medya kuruluşları olayı haber yaptı ve fiyatlar yıl boyunca tırmanarak yaklaşık 17.000$’a ulaştı ve ardından 3.000 ila 10.000$ arasında dalgalanmaya başladı. 2020’deki Covid-19 salgını, işletmeler ve ekonomilerin yavaşlaması ve kapanması nedeniyle panikleyen yatırımcılar için önemli bir endişe yarattı.

Pandemi sırasında, yatırımcılar tarafından piyasayı ölçmek için en çok kullanılan hisse senedi endeksi olan S&P 500, yatırımcılar varlıklarını alternatif yatırımlara aktardıkça 110 puandan fazla değer kaybetti. ABD ekonomisi kısa bir durgunluğa sürüklendi, ardından durgunluğun sonunda hisse senedi fiyatlarının değerinin iki katından fazlasına tırmandığı bir toparlanma başladı.

Endeks ve ekonomi pandemi öncesi seviyelere geri döndüğünde, yatırımcılar Bitcoin’in en zorlu piyasa koşullarından bazılarında getiri elde etmek için kullanılabilecek yeni bir varlık sınıfı olduğuna ikna olmuştu. Birçok şirket zaten kripto para birimine para yatırmaya başlamıştı ve Bitcoin’in pandemi sırasındaki performansı konumlarını ve bakış açılarını güçlendirdi. Bitcoin ilk yatırımını yaptı ve çok sayıda perakende yatırımcı, kurum ve işletmeyi kendine çekti.

İlk benimseyenler tarafından kripto para borsalarında birkaç yıldır bir hisse senedi gibi alınıp satılan Bitcoin, yatırımcılar tarafından bir hisse senedi gibi muamele görmeye başladı ve bir varlık sınıfı olarak konumunu sağlamlaştırdı.

Kripto Fiyat Korelasyonu

Bitcoin bir varlık sınıfına dönüştükçe daha fazla ilgi yaratıldı. Aracı kurumlar ve kurumlar, düzenleyiciler baskısı sonucu Bitcoin bağlantılı ETF’ler yeni yatırım fırsatları sundu. Kurumlar kripto para birimleri konusunda daha rahat işlem yapmaya başladılar.

2021’in sonlarında ve 2022’nin ortalarında, kripto para birimi fiyatları hisse senedi fiyatlarına benzer şekilde yükseldi ve düştü. Aşağıdaki grafik, S&P 500 (SPX) ve Nasdaq 100 (NDX) ile karşılaştırıldığında Bitcoin (BTC) fiyatına korelasyonunu göstermektedir.

Grafikteki Mavi Eğri Bitcoin
Grafikteki Mavi Eğri Bitcoin

SPX, büyük ölçekli hisse senetlerinin performansının bir ölçümüdür. NDX, borsada işlem gören, finansal olmayan en büyük 100 şirketin performansını ölçer. Grafik, Kasım 2021’den Mayıs 2022’ye kadar SPX, NDX ve BTC fiyat geçmişini gösterir. Her birinin fiyatlarının birlikte yükselip düştüğünü görebilirsiniz .

Ortaya çıkan kripto para fiyat korelasyonu, Bitcoin’in herhangi bir şekilde hisse senetleriyle ilgili olduğu değil, bunun yerine yatırımcıların istemeden bir korelasyon oluşturması gibi görünüyor. Bildikleri tek yolla Bitcoin ticareti yapıyorlar – en aşina oldukları varlık sınıflarının ticaretiyle aynı şekilde.

Yatırımcılar için Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin’in hisse senedi ile fiyat korelasyonu bir tesadüf olabilir veya Bitcoin fiyatlarının gerçekten de hisse senedi fiyatlarındaki eğilimleri takip ettiğini gösterebilir. Peki, bu yatırımcılar için ne anlama geliyor?

Yatırımcılar Bitcoin’e hisse senedi gibi davrandığı için, dijital varlıkların tıpkı hisse senetleri gibi piyasa etkileyicilerine tepki vermesi olasıdır. Örneğin, 4 Mayıs 2022’de Federal Rezerv, hedef federal fon aralığını %0,75–%1’e çıkardığını duyurdu. 5 Mayıs 2022’de Bitcoin 3.100 dolara düştü. NDX yaklaşık 1.400 puan kaybetti ve SPX yaklaşık 150 puan kaybetti. Kripto para birimi fiyatı çok daha belirgindi, ancak etkisi aynıydı.

Ayrıca yatırımcıların bir bütün olarak Bitcoin’e hisse senetlerine geçici olarak davrandıkları gibi davranmaları da muhtemeldir. Bitcoin hala, piyasanın oynayacakları rolü belirlediği fiyat keşif aşamasında. İlk piyasaya sürüldüğünde yatırımcılar görmezden gelmişlerdi.

Bir Bitcoin satın alabileceğinizi, elinizde tutabileceğinizi ve daha sonra satabileceğinizi fark ettikten sonra, yatırımcılar ilgilenmeye başladı. Dijital varlıklarla ilgili herhangi bir pazar deneyimi yoktu, bu nedenle pazar denemeye ve spekülasyon yapmaya başladıkça fiyatlar çılgınca dalgalandı.

Piyasanın ve fiyatların gelecekte nasıl hareket edeceğini söylemek zor. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, hisse senetleri ile ilişkili kalabilir veya olmayabilir.

Kaynaklar :

https://www.investopedia.com/
https://decrypt.co/
https://www.nasdaq.com/

 

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler