Ana SayfaCoinlerBitcoinBitcoin Neden Ölmeyecek? Çünkü İhtiyacın Var.

Bitcoin Neden Ölmeyecek? Çünkü İhtiyacın Var.

-

“Bitcoin neden ölmeyecek?” Yıllar boyunca kenarda oturup bitcoin fiyatının sürekli yükselip alçalmasını izleyen insanlar tarafından sorulduğunu duyduğum yaygın bir sorudur.

Ana akım medya size bitcoin’in spekülatif bir balon olduğunu söyleyecek, finans danışmanınız size ona yatırım yaparak zamanınızı boşa harcadığınızı söyleyecek, arkadaşlarınız ve aileniz bunun bir aldatmaca olduğunu söyleyecek ve ekonomistler size kaybettiğinizi söyleyecek. Öyleyse, Bitcoin neden sürekli olarak fiyat olarak artıyor ve hepsinin yanlış olduğunu kanıtlıyor? Bitcoin gerçekten bu insanların söylediği gibiyse, o zaman neden çoktan ölmedi?

Gelişmiş ülkelerdeki birçok insan, satın almak istedikleri bir mal veya hizmeti satın alma umuduyla “Buradan düşük alacağım ve buradan yüksek satacağım” diye düşünerek bitcoin’i bir yatırım fırsatı olarak görüyor. Ayrıca net değerimizi artırmayı ve yaşam kalitemizi iyileştirmeyi, daha yüksek bir sosyal statü kazanmayı, değer sağlamayı vb. hedefliyoruz. Ancak bitcoin’e neden ihtiyaç duyulduğunun korkutucu nedenlerini öğrenmek zorundayız.

Gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar Bitcoin’i tamamen farklı bir açıdan görüyor. Los Angeles’ta 10 yatak odalı bir malikane satın alma umuduyla bitcoin satın almıyorlar, bir Lamborghini’ye sahip olma umuduyla Bitcoin satın almıyorlar, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları için bitcoin satın alıyorlar. Ulusal para biriminin unutulmaya yüz tuttuğu üçüncü dünya ülkelerinde, bu ülkelerin vatandaşları, hayatlarında biriktirdikleri birikimin gözlerinin önünde yok olduğunu görüyor.

Hangisi daha iyi ? Fiat para birimi veya Bitcoin.

Yaptığım bir argüman, fiat’ın hiperenflasyon eğilimlerinin, servet buharlaşmasının yüzde 100 garantili sonucuna yol açtığıdır. Birden fazla ulusal fiat para birimini içeren ve Venezuela bolivarının küçük bir zaman aralığında nasıl tamamen yok edildiğini gösteren aşağıdaki videoyu ekliyorum. Satın alma gücü açısından kendi ulusal para birimlerinin sıfıra giden para birimi olduğunda “bitcoin’in 0 dolara gidebileceğini” iddia eden bitcoin eleştirmenlerini duymak çok ironik.

Twitter sayesinde, ülkede neler olup bittiğini ilk elden görebildim, bolivar’da ödeme alacak ve daha sonra satın alma gücünü kaybetmeden önce yiyecek satın almak için yerel pazara koşmak zorunda kalacak kişilerin hikayelerini duydum. Birçoğu yemek yemeyi, işlerini sürdürmeyi ve hatta hayatta kalmaya çalışıyordu. Tarihin de kanıtladığı gibi bu, tüm fiat para birimlerinin kaçınılmaz sonucudur.

Bitcoin, hızlı bir para kazanma umuduyla yozlaşmış kumarbazlar tarafından beslenen spekülatif bir balon değil, çökmekte olan fiat para birimlerinden sermaye kaçışıdır.

İnsanlar Bitcoin’in bir cankurtaran sandalı olduğunu söylediklerinde, abartmıyorlar. Bitcoin, insanların parasal enerjilerini buharlaşmayacak şekilde buharlaşmayan bir şeye depolamalarına izin vererek hiper enflasyondan etkilenenlere muazzam bir değer sağlıyor. 21 milyonluk arzla sınırlı olan bu zor paraya servetlerini depolayan bireyler, bu hafta yemek yiyebileceklerini garanti etmeye yardımcı oluyor. Hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları her şeyi gerçekten karşılayabileceklerini. Ve Venezuela bu durumdan geçen birçok ülkeden sadece biri.

Birinci dünya ülkelerinde, özellikle küresel rezerv para birimine sahip olduğumuz Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok kişi bununla uğraşmak zorunda kalmadı henüz.

 

Para arzı her geçen gün daha da büyüyor. Enflasyon yükseliyor ve bunu iki gözünüzle görebilirsiniz. Marketteki tüm market alışverişlerimin fiyatlarının yükseldiğini fark ettim ve yalnız değilim. Twitter’daki diğer birçok kişi de endişelerini dile getiriyor.

Mal ve hizmetlerin maliyeti artarken satın alma gücü azalmakta olan parayı tutmak, serfliğe giden bir yoldur. Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık yardım paketi için fonları basmaya bile başlamadığını unutmayalım. (Serf, Ortaçağ Avrupası’nda, miras yoluyla kendisine tahsis edilen arazide toprak ağası adına çalışan köylü)

Öyleyse, bitcoin neden ölmeyecek? Çünkü insanlar birikimlerini hiper enflasyondan korumak için şimdi her zamankinden daha fazla buna ihtiyaç duyuyor.

Kaynak : bitcoinmagazine.com

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler