Ana SayfaOnchainBitcoin Varlık Ayarlı Dormansi Akışı, Bu Onchain İndikatörü Dip ve Tepeleri Gösterebilir...

Bitcoin Varlık Ayarlı Dormansi Akışı, Bu Onchain İndikatörü Dip ve Tepeleri Gösterebilir mi?

-

Varlık ayarlı Dormansi Akışı (Entity Adjusted Dormancy Flow), Dormansi kelime anlamı uyuşukluk demektir. Kısacası hareketsiz uykudaki Bitcoin’leri kastetmektedirler. Piyasadaki düşüşleri zamanlamak ve boğa piyasasının nispeten normal koşullarda kalıp kalmadığını değerlendirmek için kullanılabilir. Bitcoin’in yükseliş mi yoksa düşüş eğiliminde mi olduğunu doğrulamaya yardımcı olur. David Puell tarafından oluşturulmuş bu indikatör size dipleri ve tepeleri görmenizde klavuz olabilecek niteliktedir. Her zaman dediğim gibi bir çok indikatörle birlikte harmanlanıp yorum yapılması gerekir.

Varlık ayarlı dormansi akışı, mevcut piyasa değeri ile 1 yıllık dormansi değerinin oranıdır. Her zamanki gibi CDD verileri bu indikatörün formülünde kullanılıyor. CDD hakkında makale yazdık buradan okuyabilirsiniz. İndikatör Hacim ve CDD kullanarak grafik çiziyor. Hacimde borsalarda işlem gören bitcoinler hariç blockchain’de işlem gören toplam bitcoin sayısını ele alıyor.

Hareketsiz olan ve yok olan Bitcoin verilerine göre dormansi akışında akümülasyonlar diplerde dağıtımlar tepelerde gerçekleşiyor. Yani kısacası akıllı para ve aptal para ilişkisi hakkında bilgi ediniyorsunuz. Diplerden akümülasyon devresinde akıllı paralar aptal paralardan Bitcoinleri alıp dağıtma aşamasında tekrar onlara geri verir.

Yüksek dormansi akışı boğa piyasalarını düşük dormansi akışı ayı piyasalarını gösterir. Bunlara tek tek hakim olmak zor olacağın dormansi akışı bu verileri bize tek bir grafikte sunuyor.

Kaynak Glassnode.com // Bitcoin: Entity-Adjusted Dormancy Flow

Yukarıdaki grafik üzerinde konuşacak olursak Alt kısımdaki yeşil bölge ve onun altı Bitcoin toplama için kârlı dönemleri ifade eder. Grafiğin tam ortasındaki siyah çizgi (1 milyon seviyesi) boğa ayı eşiği olarak geçer. Dormansi grafiğininde en büyük direncin bu eşik olduğunu söylemek mümkün. Bu eşik geçilirse ciddi boğa piyasalarını seyredebilirsiniz. Direnç yüksek olursa tekrar yeşil bölgeyi test etme olasılığı yüksektir.

Kaynak Glassnode.com // Bitcoin: Entity-Adjusted Dormancy Flow

Üstteki grafik ise bizim içinde bulunduğumuz son 3 ayı ifade ediyor. Bu indikatörle dibin dibi görme ihtimalimizin nasıl gerçekleştiğini gösteriyor. Son 3 aydır yeşil bölgenin altında hareket eden dormansi akışının yeşil bölge içerisine girip yukarı doğru çıkmasını bekliyoruz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler