Ana SayfaTeknik EnstrümanlarBTC Long ve Short Durumunu Analiz Etme, Piyasa Durumu Nasıl Analiz Edilir?

BTC Long ve Short Durumunu Analiz Etme, Piyasa Durumu Nasıl Analiz Edilir?

-

Söz verdiğimiz gibi size kısa ve anlaşılır bir BTC Long ve Short Durumunu Analiz Etme, “Piyasa durumu nasıl analiz edilir?” kılavuzu hazırladık. Kullanılan araçların tamamı ücretsiz. Umarım kullanarak karlar elde edebilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olur ise Twitterdan sorabilirsiniz. Bu sayfada en aşağıya yorum bırakmayı ihmal etmeyin lütfen. Bize ve sitemize yardımcı olmak isterseniz tek yapacağınız şey bu gönderileri daha çok paylaşmak ve daha çok insana ulaştırmak. Sitemizin hiti yükseldikçe bu bize keyif verecek ve daha faydalı işler yapmak için bizi kamçılayacaktır.

Ücretsiz Isı Haritası

https://www.tensorcharts.com/

Daha önce kullanımını detaylı olarak atmıştık, eski makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Isı haritası sitesinin linkini bırakıyorum tensorcharts.com. İstediğiniz zaman diliminde inceleyebiliyorsunuz. Renkleri alt menüden seçebiliyorsunuz. Ben genelde 4 saatlikte bakıyorum. Ayrıca çok coin seçeneği yok. Merak etmeyin paralı diğer rakipleri de tüm coinleri göstermiyor. BTC için Vadeliyi seçmenizi öneririm. Her zaman dediğimiz gibi “piyasa vadelide dönüyor”. Aşağıda oklar görüyorsunuz. Onlar yüksek (20 Milyon USD) değerde açılan pozlar. Kırmızılar short yeşiller long.

Ayrıca en sağda açılan long ve shortların detaylarını görüyorsunuz. Dakika dakika büyüklükleri ile birlikte ne pozlar açıldığını görebilirsiniz.

Piyasa Volume bilgisi

Linkini bırakıyorum. https://cryptorank.io/derivatives-analytics/bitcoin Mutlaka diğer verileri de kontrol edin derim. Soldaki tüm piyasanın vadeli ve spot hacmini gösteriyor. Sağdaki ise BTC nin son 24 saatteki vadeli de ve spotta hacmini gösteriyor.

https://cryptorank.io/derivatives-analytics/bitcoin

 

Likidite Edilen Long Ve Shortlar;

Diyeceksiniz ki bu neden önemli? Piyasanın yönünün ne olacağına dair mutlaka fikir verir. Örneğin Çok fazla short likidite edilmiş ise peşine bir de long likiditesi gelebiliyor.

https://www.theblock.co/data/crypto-markets/futures

BU verileri The block’dan aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Ayrıca birçok onchain verisi ücretsiz. https://www.theblock.co/data/crypto-markets/futures

Açık Long Ve short toplam poz miktarları

İlgili metriğe bu linkten ulaşabilirsiniz datamish.com. Soldaki Long pozların kümülesi (tüm Borsalar) USD bazında grafiği. Sağdaki ise shortların. Sağdaki BTC bazında olduğu için o an açıkta kaç BTC var ise anlık BTC fiyatı ile çarparak karşılaştırma yapabilirsiniz. Genel olarak Long pozlar yüksek ise Long patlatma, tam tersi ise short patlatma operasyonları geliyor. Göreceğiniz gibi boşlukları birleştirdiğinizde lego gibi birbirini tamamlıyorlar.

datamish.com

Hangi borsada ne kadarlık poz açılmış?

Çok basit bir ekranı var. Sol tarafta üstteki alan satış baskısını gösteriyor. Oradaki eğimler düz mantık ile borsaların yönünü gösteriyor. Örneğin, aşağı doğru gidiyor ise ilgili borsanın grafiği orada satım geliyor demektir. Sağ tarafta ise yeşil olanlar açılan longlar. Kırmızı olanlar shortlar. Miktarları yanlarında yazıyor. Linki bırakıyorum https://v3.aggr.trade/utm4.

https://v3.aggr.trade/utm4

Ayrıca bu makale sonrası yaptığımız Kısa Vade Bitcoin Analizimiz size bu enstrümanları nasıl kullandığımızla alakalı yardımcı olacaktır.

Kısa Vadeli BTC Analizi 10.09.2022

BTC Long ve Short Durumunu Analiz Etme yazımızı Umarım Faydalı bulmuşsunuzdur. Ayrıca size faydalı olduğunu düşündüğüm diğer ücretsiz linkleri de bırakıyorum.

coinglass.com/tr Çoğu teknik verileri bulacağınız site. Diğer siteler genelde api ile buradan veri alıyor.

xypher.io Anlık Hacim ve RSI verilerini liste halinde alabileceğiniz ve excel’e atabileceğiniz bir site.

bitscreener.com Tüm Borsalarda bulunan (Abartmıyorum tümü) coinlerin tüm listesi ve anlık hacimlerini gösteriyor.

charts.cointrader.pro Tradingviev’de bulamayacağınız Market CAP ve Supply grafiklerini bulabilirsiniz.

messari.io Coinlere ait tüm market ve supply grafikleri mevcut. Bir kısmı ücretli.

Çeşitli onchain metriklerini ücretsiz bulabileceğiniz diğer siteler

https://www.decentrader.com/
https://www.lookintobitcoin.com/
https://quantifycrypto.com/
https://whalemap.io/

9 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler