Ana SayfaOnchainCDD nedir? Onchain analizin en popüler metriği Coin Days Destroyed (Panik yapma...

CDD nedir? Onchain analizin en popüler metriği Coin Days Destroyed (Panik yapma zamanı mı?)

-

Son günlerde twitter’da çok panik yaratan bu onchain metriğini izah edeceğim. “CDD verisi geldi” deyince eller ayaklar titremeye veya yeni kısa pozlar alıp likidasyona uğramaya sebebiyet veriyor. Panik yapmadan bu kısa makaleyi okuyun.

CDD (Coin Days Destroyed) ne demek? CDD nedir?

Ben de en başta çok karıştırmıştım. Yok edilen veya Harcanan coin günleri demek. Bu bağlamda coin harcanmıyor. Peki ne harcanıyor? ; Birileri oturmuş uzun süre takip etmiş istatistiksel olarak 155 gün ve üstü hodl edilen BTC’lerin cüzdan günlerinin değerini keşfetmiş. Kısacası 1BTC 1gün tutuluyorsa 1 coin günü oluşuyor demiş. Bunun başka bir cüzdana hareket etmesi ile 1 coin gününü harcanmış kabul eder. CDD verisinin yüksek gelmesi demek transfer edilen Bitcoinlerin hodl süresinin yüksek olması anlamına geliyor. Bu metrik, şu kadar BTC transfer edildi anlamını taşımaz.

Glassnode Coin Days Destroyed Formülü
Glassnode Coin Days Destroyed Formülü

Yani bu paragraftan sonra “yani?” diyecek olanlara kısa cevap şu olur. 100 BTC transferi ile çok yüksek CDD metriği yaratabilirsiniz demek. 2010 senesinden beri hold edilen 100 BTC için formülde yerine koyalım. Tam olarak 12 yıl sonra bu 100 BTC’yi hareket ettirdiklerini farz edelim;

12 yıl = 4380 gün

CDD = 4.380×100 = 438,000 coin günü yok edilmiş oldu.

Fakat bu CDD verisini yaratan transfer edilen BTC sayısı çok yüksekte olabilir. Bunu veri geldiği zaman whale alert ve benzeri yüksek hacimli transferleri yakalayan botlarla öğrenebilirsiniz. Ben genelde telegramdan https://t.me/evoxwhale kanalını takip ediyorum. Veya CDD veren Bitcoin’leri zincir üzerinde bulup adetlerini paylaşan Anıl’ı https://twitter.com/anlcnc1

Kısacası işlem açmadan önce gelen CDD verisinin Blokzincir’de cüzdan hareketini bulup gelen CDD metriğini değerlendirmeniz gerekiyor.

Günlük hacmi sadece 1 borsada 3 milyar dolar olan Bitcoin’in 150 Bitcoin ile yüksek CDD vermesiyle fiyatı derinlemesine düşüreceğine inanıyorsanız bu kendi seçiminiz, fakat bu market kurallarına aykırıdır.

CDD verisinin yüksek geldiği saatte ne kadar BTC transfer edildiğini onchain olarak akış metriklerinde (exchange inflow ve exchange outflow, Yani borsalara akış ve borsalardan çıkış) bulabilirsiniz. Onchain analizi yapan cryptoquant glassnode vb sitelerde CDD verisinin hangi cüzdana gittiğini de öğrenebilirsiniz.

CDD verisinin hangi kanala geldiği de çok önemlidir. Örneğin bir türev borsasına (kaldıraçlı işlemlerin yapıldığı borsaların genel adı) gelen CDD verisi (Exchange InFlow CDD) Long veya Short işleminin yapılma olasılığını artırır. İşlemin yönüne de Fonlama oranlarını kontrol edip tahmin edebilirsiniz. Eğer bu veri spot borsalara (kaldıraç işleminin olmadığı borsalara) gelirse direk satış baskısı ihtimalini düşünebilirsiniz.

Türev dediğimiz borsalar kaldıraçlı işlemlerin yapıldığı borsalar olduğu için Long Short gibi vadeli işlemlerde veya spot kanalda satış olarak 3 ihtimal ile kullanılabileceğini gösterir. Spot borsalara akış ise direk satış baskısının geleceğini gösterebilir.

CDD Türev borsalara mı yoksa spot borsalara mı geldi bu ayrımı da bu sitelerden yapabilirsiniz ve ne yazık ki bu siteler de ücretli.

16 YORUMLAR

  1. Twitter’da fenolar yüksek geldi diye diye mala giremedik. Kardeş bunun böyle bir ayarı varda bizi niye fomoya sokuyorsunuz. Cdd verisi geldi tweetlerinin cidden bokunu çıkardılar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler