Ana SayfaAnalizChiliz, Chz Coin Analizi (Ağustos 2022)

Chiliz, Chz Coin Analizi (Ağustos 2022)

-

Alexandre Dreyfus, fan token, manipülasyon. CHZ denildiğinde aklıma ilk gelen kelimeler bu şekilde. Tabi ki detaylı olarak da adım adım bakalım.

Chz Coin Nedir?

Chiliz projesinin en büyük amacı spor takımlarının fan token çıkarmasına altyapı sağlamaktadır. Hali hazırda dünyanın birçok önemli spor kulüplerinin fan tokenları Chiliz altyapısı ile piyasaya sürülmüş durumda. Barcelona, PSG, Juventus, Manchester City, Arsenal, Milan, Roma, UFC, Galatasaray gibi futbol kulüplerinin ve başka spor dallarını icra eden spor kulüplerinin fan tokenları Chiliz altyapısı sayesinde piyasada işlem görmektedir. 

CHZ token 2018 yılında Socios tarafından piyasaya sürülmüştür. ERC-20 ağı üzerine inşa edilmiştir, ayrıca BSC ve Solana ağlarında da işlem görmektedir. Fan token çıkarılmasındaki amaç ise kullanıcılarının spor kulüpleri ile izleyicileri arasında etkileşim kurmalarını, onlardan para kazanmaktır. Bu sayede taraftarların token kullanımı ile takımda alınan kararlarda söz hakkı olması amaçlanmaktadır.

Kurucu Alexandre Dreyfus ara ara CHZ yatırımcıları tarafından “Fan tokenların fiyatında manipülasyon yaptığı” gerekçesi ile suçlanmaktadır. Birçok defa fan tokenlarla alakalı tweet attığı zaman tokenların fiyatında pump-dump olduğu gözlemlenebilir. Fakat yine de yatırımcısı ve potansiyel yatırımcı kitlesi çok geniştir.

Yakın zamanda CHZ Bridge duyuruldu, ayrıca İtalya’ dan regülatörlerin onayını da alındı. Son günlerdeki fiyat artışının sebebi de bundan ibaret.

CoinMarketCap‘de 41. sırada Toplam arzı 8,888,888,888 ve %68’i dolaşımda.

Dolaşan Arzı 2020’den beri değişmedi.

Chz Coin Analizi

Market Cap

Nisan 2021’ de ATH seviyesi olan 3.32 milyar $ seviyesini gören CHZ, şu anda 1 milyar $ seviyesinde.

Kaynak: Messari.io

Trend analizi

Makro görüntüde bariz bir şekilde düşen trend direnci oluşmuş durumda. Bu direnç seviyesi kabaca 0.252$ seviyesine denk geliyor ve hemen üstünde de 0.2878$ fiyatı kendisini bekliyor. Son günlerde oluşan muazzam bir hacim var, CHZ ekibinin boş durmaması lazım. Bu hacmin devamlılığı halinde trend direnci kırılımı beklenebilir, o zaman da bambaşka bir dünyaya açılır kapılar.

Kaynak: Tradingview.Com

Chz Teknik Analiz

Fonlama oranları da pozitifliğini koruyor. Görüldüğü üzere artık baskınlığı spotçular değil, marjinciler ele geçirmeye başlamış. Yani; fiyatın yükselmesi daha çok marjin tarafı sayesinde gerçekleşmiş. Volatilite yükselmeye başladıkça fiyata pozitif yansımış. Bu yüzden bir bakıma dikkatli olmakta da fayda var.

Isı Haritası

Şu anda çok büyük ve aylardır açık olan long pozisyonları mevcut. Bu açık pozisyonların halen kapanmaması umut verici.

Kaynak : Tradinglite.com

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler