Ana SayfaKripto Finans(DCA) Dollar Cost Averaging Namıdiğer Dolar Maliyet Ortalaması Nedir?

(DCA) Dollar Cost Averaging Namıdiğer Dolar Maliyet Ortalaması Nedir?

-

(DCA) Dollar Cost Averaging Namıdiğer Dolar Maliyet Ortalaması Nedir?
Nedir bu son zamanların “HİT” cümlesi; Dollar Cost Averaging. Kısaltması ile kullanacağımız DCA aslında detaylı teknik ve temel analiz bilmeyen ancak pasif gelir elde etme amacıyla bir değere yatırım yapma düşüncesi olan yatırımcıların uygulaması gereken en faydalı stratejilerden biridir. Ülkemizde bi çok fenomenin dillendirdiği “Düştükçe Alıyorum” ile benzer noktaları var gibi görünse de TAMAMEN FARKLI bir o kadar da karıştırılan terimdir.

DCA; belirli periyotlarda ve sabit rakamlarda alım yaparak yada yatırım yapılacak emtianın fiyatı belirli oranlarda düştüğünde alım yaparak uygulanabilecek stratejidir. Yatırımcıyı piyasa oynaklığı riskinden koruduğu gibi Ayı Sezonlarında ortalama maliyeti düşürerek maksimum kara yaklaştırmaktadır. DCA’nın en güzel taraflarından biri de parçalı alım yapıldığı için; marketler ne kadar beklenmedik şekilde düşüş yaşasa da kenarda yatırım yapılması için bakiye bulundurulduğundan dolayı yatırımcı için uygun maliyetlenme fırsatı dahi oluşturabilmektedir.

Günümüzde Ayı sezonları yaşansa da Marketlerin genel yönü rakamsal olarak daha yukarılara çıkmaktır. Marketlerdeki değerler kendini yenileyip geliştirerek daha değerli hale gelmek isterler. DCA stratejisinde yatırımcı belirli periyotlarda ve sabit rakamlarda alım yaptığında, yatırımının karşılığını fazlası ile alma ihtimali yüksektir.

Açıklayacak olursak; her ay düzenli maaşını alan yatırımcının, maaşının belirli miktarını yatırım yapmaya ayırması ve bir değere her ay aynı miktarda yatırımını gerçekleştirmesidir. Değer yatırımcılığı olarakta adlandırılabilir. Bu tarzda bir yatırım ayı sezonlarında yatırım yapmak istediğiniz değerin fiyatının, ilk alım yaptığınız seviyenin altında olması durumunda dahi o ay maliyet ortalamanızı aşağıya çekerek, elinizdeki adet miktarınızı artırmanıza
fayda sağlayacaktır. Bu durum Boğa sezonlarında; ortalamanız sürekli ve düzenli yatırım yaptığınızdan dolayı düştüğü için daha fazla kazanca katkı sağlayacaktır.

“Düştükçe Alıyorum” ile karıştırılan nokta ise şudur; fiyatta her kırmızı renkli düşüş mumunda alım yapmaktansa, oransal olarak hesaplanan düşüş bölgelerinde maliyetlenme.

Örneğin;

  • Yatırım yapmayı planladığınız bakiyenizi 5 eşit parçaya bölerek ilk alım seviyenizden %20/25 alt rakamlara alım emrinizi girmenizdir.
  • A’değerinin yatırım yapacağınız ilk fiyatı 20$ olsun.
  • Yatırım bakiyemizi 1000$ kabul edersek; ilk alımımız 200$ bakiye ile 20$ seviyesinde,ardışık alım emirlerimizde yine aynı bakiye ile 16$-12.8$-10.24$-8.2$ şeklinde yazılmalıdır.

Bu sizi Marketlerdeki aşırı oynaklıktan koruduğu gibi buna benzer bir planla alım yapmanız yatırım bakiyenizide beklenti dışındaki piyasa kötüleşmesi durumlarından koruyacaktır. Bu örnekteki ardışık alım miktarınızı yani bakiyenizi kaça bölmek istediğinizi tabiki risk iştahınıza göre değiştirebilirsiniz.

Sonuç olarak toplamak gerekirse; DCA bir değer yatırımcılığıdır ve esas önemli olan kısmı yapılan yatırımın sürekliliğidir. Güvenli yatırım yapma stratejilerinden DCA kullanan yatırımcıların bazı zamanlarda zararda oldukları görülse de yatırımın sonunda kazanan taraf olacaklardır.

Saygı ve Sevgilerimle;
İyi Yatırımlar
Mustafa UKAY

twitter.com/MustafaUkay

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler