Ana SayfaAnalizDoge Coin Analizi (Ağustos 2022)

Doge Coin Analizi (Ağustos 2022)

-

Bugün Doge coin analizi yapacağız ama önce temel bilgilere iki paragrafta yer verelim; Bildiğiniz gibi Doge, Major Coinlerden biridir ve Market Cap sıralamasında 10. sıradadır. Toplamda 136 Milyar adet arzı olup tamamı dolaşımdadır. Sadece Madencilik ile arzı arttırılabilen DOGE’nin bir üst Arz limiti yoktur. Yani geliştiricisi istediği gibi arzı kendisi arttıramaz. Ama arzı sınırsızdır.

Bir şaka olarak başlayan konsept coin haline getirildi ve coin 2014 başında listelendikten sonra çok uzun süre bol sıfırlı haneler bandında hareket etti. Birçok majör borsada 2016’dan itibaren listelenmeye başladı. Özellikle Elon Musk’ın desteği ile 2021 Mayısında   0,73 USD’ye çıkarak ATH yaptı. Böylece listelenme fiyatından 2200 Kat ve IDO fiyatından ise 25000 kat artmış oldu. Yani çekirdekten 1000 USD’lik almış olsa idik, ATHında 25.000.000 USD elimize geçmiş olurdu. Kaçan balık büyük olmuş değil mi?

Doge’yi bugün geniş alanda inceleyeceğiz. Madencilik verisinden adres oranındaki değişimlere kadar inceleyeceğiz. Doge Coin Analizi:

Öncelikle Madenciliğindeki duruma Bakalım;

Şuan zorluk oranı 0,44 de. Grafikte zorluk arttıkça fiyatın düştüğü görünümü sizi yanıltmasın. Bu tamamen marketin durumu ile alakalı. Doge madenciliğinin gitgide artan bir popülaritesi var. Sebebi ise diğerlerine göre cihaz yatırımının ucuz olması getirisinin de buna göre yüksek olması. Evinizde atıl bir pc ile bile madencilik yapabiliyorsunuz. Elbette makinenin hızına göre getirisi oluyor.

Doge Adres sayıları analizi;

Adres sayısı ATHı ilk çıktığı zamanlarda olmuş. Bunun yoğun IDO satışları ve yüksek miktarda airdrop yapılmasının etkisi büyük. ATH döneminde 240 Bin olan aktif holder sayısı şu an 66 Binlerde. Özellikle Elon Musk’ın Twitter alım haberlerinden sonra bir miktar sıçrama yapsa da antlaşma yatınca tekrar eski seviyelerine geri döndü. ATH sonrası büyük düşüşe rağmen holderlar hala umut ile DOGE’yi tutmaya devam ediyor. Bunu ATH öncesi ve sonrası olarak karşılaştırdığımızda eşitliği net görebiliyoruz.

Doge Dominance;

İlk 10 coin arasında olması sebebi ile şuan Dominance %92 seviyesinde. ATH döneminde %4 civarındaymış.

Kaynak: Tradingview.com ATH döneminde %4 civarındaymış.
Kaynak: Tradingview.com ATH döneminde %4 civarındaymış.
Kaynak: coinmarketcap.com Doge coin dominansı %92
Kaynak: coinmarketcap.com Doge coin dominansı %92

Doge Market Cap

Şu an MCAP’ı 9Milyar USD. ATH döneminde ise 90 Milyar USD idi. Birçok Poüler coinden daha fazla MCAP’i mevcut. Bu neden önemli diyeceksiniz?

Birçok borsa ve kurumsal botlar ile işlem yapmakta. Botlarda bir coinde işlem yaparken şu 3 mevzuya göz atar;

1-MCAP
2-Dominansı
3-Hacim

Doge’nin bu 3 konuda da üst sıralarda olduğu için ufak bir yükselişte/düşüşte bile diğer alt coinlere göre daha fazla tepkisi olacaktır.

Ayrıca Telegram ve Twitter botlarını da unutmayalım. Coin isimlerini  tarayıp bahsediliş popülerliğine göre  harekete geçen botlarda mevcut.

Trend Analizi

 

Haftalık grafiğe göre analizimizi yaptık. Bildiğiniz gibi 4-5 yıllık ve fazla ömürlü olan coinlerde analizi haftalık yapmak daha verimli olabiliyor. Fİb değerlerimiz de son boğa değerlerine göre hesaplanmıştır. Şu an Doge 0,07 USD bandında. 0,057 USD çok güçlü destek bölgesi. Burayı kaybeder ise maalesef gideceği alan 0,014-0,020 bandıdır. Buna göre takipi yapılmalıdır.

Trend Desteği 0,066 dır. Buradan sonra direkt ana desteğe inecektir.

İlk sert direnci ise 0,092dir. Sonrasındaki Dirençleri Fİb hedefleri olarak grafiğe ekledik.

Gelelim BTC bazında durumuna, Doge/Btc Paritesi ;

 

Görüleceği gibi BTC paritesinde durum çok farklı. USD bazında ATH dan 1/10 una düşmüşken BTC bazında 1/3 üne düşmüş. Bu da BTC bazında Doge’nin çok güçlü durduğunu gösterir. Buradan kısaca şunu söyleyebiliriz. Yaşanacak bir boğa da BTC’ye göre çok fazla tepki alacağı kesin.

Doge Teknik Analiz;

Doge Coin Analizi
Doge Coin Analizi

Açık faizler düşük ve olası bir yükseliş için ideal seviyede. Şu an Margin CVD ve SPOT CVD arasında bir savaş var. Bir yükseliş beklemem için Spot CVD’nin margine göre yüksek olmasını bekleriz. Şu an DOGE için bu durum oluşmamış. Açık Faizler Pozitif.

Isı Haritaları

Kaynak: Tradinglite.com
Kaynak: Tradinglite.com

Aslında en önemli kısım burası görünüyor. Hadi gelin geçmişe bakalım; 2021 Boğa öncesinde çok fazla short açılmış.Her ne kadar şehir efsanesi densede göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek var. Borsalar her zaman para kaybetmemek için tahtaları manüple ediyor. 2021’de yaşanan tam da bu. Açılan shortlar likidite edilmek için DOGE çok fazla yukarı çekilmiş. Toplamda 4 aylık periyortta 1 Milyar dolara yakın bir likidasyon gözüküyor ki çok büyük bir para bu. Elbette sadece bunun için diyemeyiz fakat bu büyük bir etken olmuş ATH’da.

Gelelim Bugüne; Şu an çok fazla long pozu mevcut. Eğer BTC’de bir düşüş olmaz ise fiyatın 0,09 üstünde kalıcı olması beklenebilir.

 

Fırat Çivi

5 YORUMLAR

  1. Tebrik ederim. ÇOK İYİ BİR ANALİZ.Rica etsem uygun zamanınızda buna benzer bir analizi HOLOCHAİN için yaparsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler