Ana SayfaTeknik EnstrümanlarDominance Nedir? Dominans Grafiği Üzerinde Formasyonlar İndikatörler Çalışır mı?

Dominance Nedir? Dominans Grafiği Üzerinde Formasyonlar İndikatörler Çalışır mı?

-

Evvela “Dominans nedir?” onu tam anlamıyla bilmek gerekiyor. İngilizce’den Türkçeye geçmiş bir kelimedir. “dominance” tam anlamı hakimiyet, üstünlük demektir. Kripto piyasasında da coinin marketteki egemenliğini ifade eder. Ve bu markette tabiki en çok takip edilmesi gereken de Bitcoin dominansıdır ve onun marketteki hakimiyetidir.

Daha önceden de dominans konusuna değinmiştim. ilk önce buradan onu okuyabilirsiniz.

Aşağıda Tüm marketinin dominans grafiğini ekledim. Bu tabloya bu adresten ulaşabilirsiniz. https://coinmarketcap.com/charts/

 

Btc Domiansı;

Bitcoinin dominansı market içindeki coinlere olan egemenliğini ve market içindeki paranın ne kadarına sahip olduğunu gösterir. Bu işin lokomotifi Bitcoin olduğu için dominansını takip etmek elbette yön tayininde size yardımcı olacaktır. Eğer altcoin ticareti yapıyorsanız, alt ve satlarda size referans olabilir. Örneğin; Btc dominansı düşük ve ve bitcoin değer kazanıyor, böyle bir durumda alt coinlerin yükselebileceği kanaatine varabiliriz. Çünkü Btc’den çıkan paralar alt coinlere akabilir, değerlenen btc’de piyasaya güven verebilir anlamını taşır. Başka bir örnek; Btc dominansı yüksek ve bitcoin değer kazanıyor, alt coinlerin düşebileceği kanaatine varabiliriz. Çünkü btc değer kazanıyor ve marketteki tüm parayı çekiyor.

Tabiki istisnalar olabilir. Mesela btc dominansı ve fiyatı yükseliyor ama bazı altcoinler değer kazanmaya devam ediyor olabilir. BTC dominansı ve fiyat hareketleri Marketteki tüm coinler için geçerli değildir. Marketin geneli için söz konusu olabilir.

Aşağıdaki güncel Btc grafiğidir. Bu grafiğe https://tr.tradingview.com/symbols/CRYPTOCAP-BTC.D/ bu adresten ulaşabilirsiniz.

Dominas Grafiği Üzerinde işlemler;

Dominans bir emtia, para veya değerli başka bir takas aracı olmadığından formasyonların ve paternlerin çok sağlıklı işlediğini söyleyemem. Bu tabiki uzun süreli gözlemlerime dayanan şahsi kanaatim. Hatalı olduğumu düşünüyorsanız mail atabilir veya makalenin altına yorum yazabilirsiniz. Genelde yön tayinin de Bitcoin dominansını takip ederim.

Ve Btc Dominans grafiği üzerinde hiçbir formasyon patern ve indikatör kullanmam. Dominansın yön tayini için sadece basit trendler ve trend çizgilerinin oluşturduğu kanalları incelerim.

Alıcıların Finansal hafızalarının nerede tekrar harekete geçeceğini kimse bilemez. Balinaların, bu işin ciddi anlamda tahtasını tutan kişi ve kurumların fiyatı nereye çekmek isteyeceğini de kimse bilemez. Ama dominans trendleri ile alt coinlere ne kadar süre yatırım yapılacağı tahminlerinde bulunduğum olmuştur. grafik üzerinde fib zaman araçlarını trenlerin ne kadar daha sürmeye devam edeceğini tahmin etmek amaçlı kullanırım.

Örnek olarak aşağıdaki grafikte 2018’den 2020 başına kadar olan yükselen bir dominans kanalı görebilirsiniz. Tahmin noktam bu trendi kırıp aşağı kırdığı zamandı. 2020 başlarına denk geldi. İsabetli bir trend analizi yakalamış oldum. Bunu daha kısa süreli olarak da yapabilirsiniz. Fakat dominans gibi güçlü bir eğilimin uzun zaman da fikir değiştirebileceği kanaatindeyim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler