Ana SayfaAnalizDot Coin Analiz, Polkadot (Ağustos 2022)

Dot Coin Analiz, Polkadot (Ağustos 2022)

-

İsviçreli Web3 Vakfı tarafından üretilen ve son dönemlerde gündemde olan Polkadot, birden çok blokchaini tek bir ağa bağlayan yeni nesil bir dijital para biçimidir. Polkadot protokolünün birbirine bağladığı blockchain ağları sayesinde zincirler arasında veri transferi de yapılabilmektedir. Polkadot, temel anlamda ölçeklenebilirlik ve yönetişim sorunlarına çözüm sunmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Basitçe DOT da bu ağın para birimidir.

Yaratıcısı Gavin Wood‘dur, aynı zamanda Ethereum’un kurucu ortağıdır.

Kaynak : Wikipedia

DOT çok kısa zamanda majör coinlerin arasına girdi. Popülerliği de hiç azalmıyor. Toplamda düzenli ve lineer bir şekilde artan arzı var ve şu an 1,14 Milyarda.  Tamamı Dolaşımda. Arzın artmasının nedeni ekosistemin ayakta tutulabilmesi adına Stake edilen Dot’lara karşılık verilen coinlerdir. Yükselen arzı hakkında bir önceki makalemize buradan göz atabilirsiniz.

MarketCAP

Geçen sene ekim ayında ATH yaparak 55 Milyar dolarlık MCAP’e ulaştı. Şu an 8,5 Milyar dolar düzeyinde.

Kaynak: Messari.io

Trend Analizi

Kasım ayında yaptığı ATH ile Büyük düzeltmeye girerek 6,5 USD’ye kadar düştü. 6-6,45 USD bandında büyük alıcılar mevcut. Eğer burayı kırar ise 4,5 USD’ye kadar düşebilir. BTC ile korelasyon oranı 0,935. EN büyük direnç ise 10.1 USD.

Polkadot BTC paritesi, DOT/BTC

Mikro düzeyde kontrol ettiğimizde kısa vade için kritik bir noktada duruyor. Kırması gereken bölge 4047 sat civarı. 3473 sat destek olamazsa 3120 ve 2650 sat’a kadar derinlik var.

Teknik Analiz

Açık faizler yüksek değil. Spot CVD ve Margin CVD paralel gidiyor. Spottan hacmin biraz artması gerekecek. Fonlama maliyetleri ise negatif. Bu da volatiliteyi arttırıyor.

Isı Haritaları

Kaynak : tradinglite.com

Botların hacimli satış emirlerini göremesem de sürekli açılığı kapatılan short emirlerinin yoğunluğu göze çarpıyor. Buna rağmen Mayıs ayından beri açık ve taşınan yüklü Long emirleri gelecek için umut veriyor. Bunlar ortalama 3,87 USD’de likidite oluyor.

Genel yorum: Dot Geleceği çok parlak ve ekosistemi çok güçlü bir coin. Özellikle Parachain müzayedeleri ile ilgili sürekli piyasalarda negatif haberler yapılıyor. Şu an o müzayedelerde alınmış 40USD maliyetli Dot’lar var. Kilitleri çözüldüğünde herkesin aksine bir yükseliş bekliyorum.

Geçen sene yapılan parachain müzayedeleri ile alakalı makalemizi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Polkadot (DOT) parachainleri Aralık 2021 ortasında geliyor, İşte bilmeniz gerekenler

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler