Ana SayfaHaberlerEthereum Madencilerini Neler Bekliyor, Bu Kadar Ekipman, Asic Ne Olacak?

Ethereum Madencilerini Neler Bekliyor, Bu Kadar Ekipman, Asic Ne Olacak?

-

Ethereum.’a The Merge geldi ve Ethereum madenciliği bitti. Herkesin aklında birşeyler var, Rvn Zcash Kda Etc vs vs kazarlar. Hatta bu kazım yapılan coinler daha da değerlenir gibi görüşler var. Acaba gerçekten ileride bu altcoin ‘ler için buraları dutluktu der miyiz? Bende bu konuda birikimi olan küçük bir madenci olan twitter.com/currencysirdas arkadaşıma sordum. o da muallakta ve bana en son “sıfır değerinde yep yeni ekran kartlarım var” dedi 🙂

Küçük madenciler kazılabilir başka coinlere elbette yönelecektir. Güçlü ekran kartlarıyla kazım yapılacak muhakkak coinler var (çok bir getirisi olmazsa bile) eyvallah ama büyük madencilik yapan şirketler ve bunların yüzbinlerce dolar yapan ekipmanları ne olacak? Google’da biraz araştırma yapınca karşınıza milyon dolarlarlık asic’lerle*** kazım yapan madencileri görebilirsiniz.

***ASIC (Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre), genel amaçlı mikroişlemcilerin ve mikrodenetleyicilerin aksine, belirli özel bir işlemi, görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devrelerdir.

Bu makineler hemen hemen teknolojik çöplüğe dönmüş durumda. Ethereum harici başka bir coin kazamıyorlar. Yani bu asicleri ne BTC nede başka bir coin kazımına çeviremiyorlar.

İşin enteresan kısmı bir kaç büyük madenci şirketi dışında da bu Merge olayına sesini çıkaran olmadı. Sesi çıkanların da sesleri yetmedi çünkü bunlarla ilgilenmediler. Piyasanın tamamı Merge’nin fiyat odaklı fantazi rüzgarına kapılmıştı çünkü. Belki de bu rüzgar madencilerin sesini azaltmak için bilinçli yapılmıştı.

Direk currencysirdas’a neden ETC kazmıyorlar dedim. (Bildiğiniz üzere gerçeği ETC ve hard forkla yaratılan Ethereum). Kazmasına kazarlar ama ETC’ye 1 gunde 250 terahash kazım gücü eklendi, şuan kazan varsa zararına hemde bayaa zararına eksi kazıyorlar dedi.

En son Asic’ler 500, 700K TL arası satılıyordu. Bu cihazlarla çiftliği olan madenciler vardı. Bu işe nasıl müsade ettiler anlayamadım. İşin en ilginç yanı daha 2 ay önce yeni nesil Ethereum madencilik cihazı çıkardılar. Madem kapatacaktılar bunları neden çıkardılar diye de ekliyor.

Bu makineyi imal eden bilmiyor mu, bunu satın alan bilmiyor mu? Merge olayı aylardır gündemde olan bir olaydı. Neden üretmeye devam ettiler?

Kaynak https://www.forestminer.io

Mesela Forest Epu 1-C Haziran ayında satışa sunuldu. Hala satışta. Youtube’da bununla alakalı videolar da var. 15,500 $… ve şuan Ethereum mine diye birşey tamamen yok.

Hashrate çok yükseldi de temizlik mi yapıyolar yoksa buradan bir hard fork daha mı gelir bilinmez 🙂 Bir ara çatallama yapcaz dedi Ethereum geliştiricileri ama bunu da 2 oyla kaybettiler. Yani oylamadan çıksa yeni bir çatallama ile POW’da devam edecekti.

Şuanda elektrik tamamen bedava değilse hiç bir madenci para kazanmiyor. Kısacası satılık yep yeni ekran kartları var 🙂

 

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler