Ana SayfaTeknik EnstrümanlarFincan Kulp Formasyonu ile Al Kararı Vermek, Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Fincan Kulp Formasyonu ile Al Kararı Vermek, Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

-

Bu formasyon uzun sürede oluşan formasyondur. Yavaş bir hareket gerektirir ve uzun vadede oluşurlar. Bir dipte veya tepede gerçekleşirler. Belli ana trendlerin dönüşlerinde gerçekleşir. Önce bir Çanak (fincan) oluşur ardından yaklaşık olarak çanağın 3’de 1’i derinliğinde küçük bir çanakla trendin dönüşü teyit edilir.

Bu kırılımda en önemli unsurlardan birisi yükselişin yüksek hacimle başlamasıdır. Yani kulpun tepe noktasından ilk yükseliş hacimli olmak zorundadır. Eğer ardından tekrar tepe noktasına test yaparsa ve hacimli şekilde yükselirse formasyonun sağlıklı bir şekilde çalışacağını anlaşmış oluruz. Aşağıdaki örnekte bu açıklamayı inceleyebilirsiniz.

Bu formasyonda beklenen hedef çanağın derinliği kadardır. Yani çanağın derinliği kadar yükseliş beklenir. Bu yükseliş tepe noktasından kulpun bittiği yerde başlar. Aşağıdaki örnekte (VeChain) $Vet grafiğinde inceleyebilirsiniz. Fincan Kulp Formasyonu ile Al Kararı Vermek.

Simetrik üçgen içerisinde Fincan Kulp oluşumu;

Aslında bu tamamen benim kendi kişisel çalışmalarım sonucu ortaya çıkmış bir durumdur. Daha önceden de dediğim gibi fincan Kulp formasyonu, dip ve tepe fiyatlarda oluşan bir formasyondur. Fincan Kulp oluşumuna daha üst noktalardan gelen bir düşen trend eğrisi ile teyit yapmamıza yardımcı olabilir. Daha çok ath yapmış ve düzeltme yemiş grafiklerde kullanırım. Bu bir simetrik üçgen paterni içinde de oluşabilir veya sadece bir düşen trend altında da oluşabilir. Aşağıdaki örnekte (Polkadot) $Dot için yapılmış bir örneği inceleyebilirsiniz.

 

Yukarıdaki örnekte kulp biraz büyük olmasına rağmen trendi kırması ile onay aşamasına daha kolay gelmiştir. Böyle bir durumda kulpun kırılmasını beklemeden stop miktarımızı belirleyip alıma geçebiliriz. Stop miktarı trendi kırdığı noktadır.

Bu çalışma yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sorularınız için email atabilir veya yorum yapabilirsiniz. Herkese Bol şans dilerim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler