Ana SayfaHaberlerJackson Hole 2022, Neler Konuşacaklar, Ne sonuç Bekleniyor?

Jackson Hole 2022, Neler Konuşacaklar, Ne sonuç Bekleniyor?

-

Pandemi nedenlerinden dolayı 2019’dan beri internet üzerinden yapılan toplantı bu sene cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell tarafından yönetilecek ve yüzyüze yapılacak. 2022 Ekonomi Politikası Sempozyumu, “Ekonomi ve Politika Üzerindeki Kısıtlamaların Yeniden Değerlendirilmesi” konu başlığıyla 25-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

40 senedir süren bu tarihi toplantının geçmiş bazı konu başlıkları şunlar;

2021: Eşitsiz Bir Ekonomide Makroekonomik Politika
2020: Önümüzdeki On Yıla Yolculuk: Para Politikasına Etkileri
2019: Para Politikasının Zorlukları
2018: Değişen Piyasa Yapısı ve Para Politikasına Etkileri
2017: Dinamik bir Küresel Ekonomiyi Destekleme
2016: Geleceğe Yönelik Esnek Para Politikası Çerçevelerinin Tasarlanması

Ekonomi ve Politika Üzerindeki Kısıtlamaların Yeniden Değerlendirilmesi;

Analistlere göre; Powell, Fed’in son iki aylık toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırdığını gören merkez bankasının son şahin duruşunu ikiye katlayabilir. Ya da, Wall Street’in Temmuz ayında beklenenden daha iyi gelen enflasyon oranından dolayı oluşan mini bir yaz rallisinin ardından son zamanlarda sarsıldığı için Fed’in pozisyonunu netleştirmek için bu fırsatı kullanabilir. Wall Street’teki tartışmaların çoğu, geçtiğimiz hafta Fed’in, Ağustos yaz tatilinin ardından Eylül’de para politikasını görüşmek üzere bir araya geldiklerinde faiz oranlarını 50 veya 75 baz puan artırıp artırmayacağına odaklandı.

MİCHAEL RAMİREZ
MİCHAEL RAMİREZ

Geçen hafta, Fed’in Temmuz toplantısının tutanakları, Fed’in faiz oranları hakkında şahin görüşü pekiştirdi. Yani faiz oranlarını yükseltmeyi hala düşünüyorlar. Dow Jones Industrial Average (Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi) vadeli işlemleri Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde 250 puandan fazla düştü.

Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi Kaynak: Google.com
Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi Kaynak: Google.com

Piyasa yapıcıların bu konuda genel fikri; Politika yapıcılar, enflasyonu yavaşlatmak ve fiyat istikrarını sağlamak için oranları uygun şekilde kısıtlayıcı bir seviyeye yükseltmeye devam etmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Ancak aynı zamanda fiyat istikrarını sağlamak için para politikasının gereğinden fazla sıkılaştırılması riskini de kabul ediyorlar.

Comerica(1), Fed’in Eylül ayında hedef faizini 0,50 puan artıracağını ve Kasım ve Aralık toplantılarında 0,25 puanlık artışlarla takip edeceğini tahmin ediyor. Bundan sonra, ekonomik aktivite azaldıkça ve enflasyon düştükçe Fed’in duraklaması bekleniyor.
(1) (Teksas’ta bulunan bir finansal hizmetler şirketidir.)

Tüketiciler satın alma alışkanlıklarını mallardan hizmetlere kaydırdıkça, artık analistler için daha önemli hale gelen hizmet sektörünün durumu hakkında farklı yorumlamalar da olacak. Daha fazla konut verisi, Ulusal Ev Üreticileri Birliği‘nin(2) konut sektörünün durgunluğa düştüğünü ilan ettiği birkaç olumsuz raporlardan söz ediliyor. Natixis CIB,(3) artan oranlar nedeniyle ipotek talebinin düştüğü anda çok sayıda yeni evin piyasaya çıkmak üzere olduğunu gösteren bir rapor yayınladı. Hem yeni hem de mevcut evlerin genel olarak düşen satışlarıyla birleştiğinde, konut piyasası muhtemelen iki yıllık rekor kazançların ardından fiyatlarda bir düşüşe hazırlanıyor.

(2) National Association of Home Builders: Birleşik Devletler’deki en büyük ticaret birliklerinden biridir ve ev inşaatçılarının, geliştiricilerin, müteahhitlerin ve ilgili işletmelerin çıkarlarını temsil eder.
(3) Müşterilerin sermaye piyasalarında finansman sağlamalarına, finansal varlıklara yatırım yapmalarına ve faaliyetlerinden kaynaklanan risklerden korunmalarına yardımcı olan bir şirket.

Bu, aşırı ısınan pazara bir miktar denge hissi getirse de, konut yavaşladıkça, inşaatçılar inşaat zaman çizelgelerini zorladıkça ve alıcılar küçüldükçe, zincirleme etkiden ekonomi için daha geniş korkuları artırıyor.

Fed Başkanı Powell’ın, bu Cuma günü bu konuda söyleyecek çok şeyi olacaktır.

Kaynaklar:

usnews.com
cib.natixis.com
nahb.org
comerica.com

2 YORUMLAR

  1. Abi faiz sebep enflasyon sonuc deyip ciksinlar isin iconden.ne ugrasiyolar bukadar 🙂 olmadi gozlerdeki isilti daha belirgin olabilir.dun gece basket oymadim tek basima attigim baskete gore coin sectim.deliriyorum sanirim heralde galiba 🙂

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler