Ana SayfaAyrıcaKripto Airdrop Nedir?

Kripto Airdrop Nedir?

-

Kripto airdrop’ları oldukça popüler bir pazarlama tekniğidir, işin önemlisi kazanıyor musunuz? CoinMarketCap’te 9.000’den fazla listelenmiş coin var, bu da yatırımcıları çekmek isteyen yeni kripto para projelerinin kendilerini diğer 9.000 projeden farklı kılmak için çok yaratıcı taktikler kullanması gerekeceği anlamına geliyor .

Kripto Airdrop Nedir?

Bir airdrop, küçük miktarlarda yeni basılmış kripto para birimlerini içerir ve belirli bir blok zinciri platformunun üyelerini hedefler . Örneğin, kripto para birimi girişimleri , NEO , Ethereum veya Bitcoin ağının cüzdan sahiplerine coinler gönderebilir .

Bazı durumlarda, bir alıcının bir airdropa hak kazanabilmesi için belirli coinleri tutması veya minimum bakiyeyi koruması gerekebilir. Örneğin, TRX sahipleri Şubat 2025’e kadar sürekli olarak BTT airdroplarını almaya devam edecek .

Diğer durumlarda, kullanıcıların sosyal medyada bir proje hakkında paylaşım yapmak gibi küçük görevleri yerine getirmeleri gerekebilir . Kripto airdroplarının ilk coin arzı projesi tekliflerinden (Initial coin offering) (ICO) farklı olduğunu unutmayın – ikincisi, ABD’deki ICO’ları menkul kıymet teklifleri olarak sınıflandıran bireylerden yatırım talep etmeyi amaçlarken, airdrop’lar yaygın olarak farkındalığı artırmak için kullanılır. Çoğu zaman, bir airdrop’u bir ICO veya diğer token bağış toplama biçimleri izleyebilir.

Kripto Destekçileri Neden Airdropları Seviyor?

Çoğu kripto meraklısı, özellikle küçük veya hiç kripto parası olmayanlar, airdropları sadece bedava para olarak gördükleri için severler. Ve bazı durumlarda, bu bedava paralar zamanla değer kazanabilir veya aniden yükselebilir ve sıfır sermaye ile muazzam karlar sağlayabilir.

Başlangıçta, airdroplar genellikle veren şirkete daha fazla fayda sağlar, ancak ücretsiz coinlerin alıcıları bazen daha sonra bir muamele görebilir. Bu bir kazan-kazan durumu. İşte başarılı airdropların üç mükemmel örneği.

3 Farklı Kazandıran Kripto Airdrop

Uniswap (UNI) Airdrop

2020’de, dünyanın en popüler merkezi olmayan borsası (DEX), yerel varlığı UNI’yi, platformunu kullanan ve 1 Eylül 2020’den önce en az bir işlem gerçekleştiren tüm cüzdanlara airdrop olarak gönderdi. 40$’a kadar da yükseldi.

Ontoloji (ONT) Airdrop

2018’de Ontology, yerel kripto para birimi ONT‘yi NEO yatırımcılarına ve haber bültenine kaydolan kişiler için 1.000 ONT dağıttı. Dağıtılan toplam coin miktarı 10 milyondu. Ve 11$’ı gördü.

1 inç Airdrop

Aralık 2020’de 1 inç DEX, 55.000’den fazla adrese 90 milyon 1INCH coini dağıttı. Coin kazanmaya uygun olmak için, bir adresin airdrop gününden önce en az 20$ işlem yapmış veya dört işlem yapmış olması gerekiyordu. Lansmanda, 1INCH fiyatı yaklaşık 2,7 dolardı. Nisan 2021’e hızlı bir şekilde ilerleyin ve madeni para 6 doların üstünde işlem gördü.

Kripto Projelerinin Airdrop Yapmasının 5 Nedeni‍

  1. Farkındalık Yaratmak

Farkındalığı yaymak, blockchain girişimlerinin airdrop yapmasının birincil nedenidir. Kitle fonlamasının ilk günlerinde, ICO’lar ön plandaydı. Ancak kısa sürede sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bu altına hücum sırasında, genellikle elinde yalnızca çürük ve kısmen intihal edilmiş bir beyaz kağıtla, piyasayı aşırı doyuran ve yatırımcıları bıktıran bir startup seli ortaya çıktı.

Ayrıca, Çin gibi ülkeler ICO’ları tamamen yasakladı ve SEC gibi düzenleyiciler , yerli ABD yatırımcılarıyla ilgilenen ICO’ları hedef almaya başladı. Kısa süre sonra, yeni projelerin heyecan yaratmak için daha çekici ve yasal bir yönteme ihtiyacı vardı.

Cevap basitti. Sadece ücretsiz paraları dağıtın. Airdrop’ların popülaritesi, birçok kripto destekçisinin airdrop almak ve “cüzdanlarını pompalamak” için projeleri teşvik ederek bir coin çılgınlığına gitmesine neden oldu. Sosyal medyanın kripto sahnesinde aktif olan herkes, muhtemelen airdrop alıcılarının bir projenin umut edebileceği en sesli savunuculardan biri olduğu konusunda hemfikir olabilir. Kripto girişimleri için, cennette yapılan bir eşleşmeydi, çünkü tokenlerinin küçük bir kısmını bombalayarak topluluklarını organik olarak büyütmelerine izin verdi.

  1. Kullanıcıları Ödüllendirmek

Üzücü bir gerçek, kripto ekosistemindeki birçok yatırımcının yalnızca en yüksek yatırım getirisi (Return on investment) (ROI) için dışarıda olması ve bir projenin uzun vadeli sürdürülebilirliğini umursamamasıdır. Bu nedenle, bir projeden diğerine atlıyor, bir pompanın ardından ağır cüzdanlarını boşaltıyorlar ve protokole gerçek bir değer sağlamadan küçük yatırımcıların sırtından büyük karlar elde ediyorlar.

Buna karşı koymak için, bazı girişimler, platformlarını kullanan veya belirli süreler boyunca cüzdanlarında belirli miktarda coin tutmaya devam eden sadık kullanıcıları ödüllendirmek için ücretsiz coin dağıtmak için airdrop’lar düzenlemeye başladılar.

  1. Merkezi Olmayan Token Dağıtımı

Derin cepli yatırımcılar (Elon Musk gibi), bir madeni paranın ilk günlerinde farklı servetlerinden ve güvenli pazarlık fiyatlarından yararlanarak dolaşımdaki arzının önemli bir miktarını biriktirmelerine izin verebilir . Sorun şu ki, birkaç kişinin elindeki büyük miktarlardaki paralar, şu anda Dogecoin’in ana dezavantajlarından biri olan merkezileşme yaratıyor .

Bu gibi durumlarda, projeler token dağılımını dengelemek için airdrop yapmayı tercih edebilir.

  1. Yatırımları Çekmek

ICO, IEO , IDO, vb. olsun, çoğu durumda kripto para tekliflerini, token teklifleri takip eder . Pazarlamaya çok fazla harcama yapmadan toplanan fonları artırmanın akıllıca bir yolu , bu strateji farkındalık yaratmaya bağlı olduğundan, airdroplardır.

Bir proje başlatıldığında ve bir airdrop gerçekleştirdiğinde, üretilen token, eğer başarılı olursa, alıcılar bir tokenin fiyatını yukarı doğru yönlendirmeye yardımcı olur . Özellikle, trend olan Google arama terimleri, sosyal medya marka çalışmaları ve Twitter ve Telegram’daki topluluk takipçi sayısı gibi her etkileşim metriğinin ölçülebildiği ve yatırımcıları çekmek için kullanılabildiği günümüz çevrimiçi ekonomisinde, büyük yatırımcılar veya “balinalar” bu analitiği bir araç olarak kullanıyor. Bu nedenle, topluluk katılımını önemli ölçüde artıran bir airdrop, airdropa tahsis edilen yalnızca orantılı olarak küçük bir miktar token için şirketin genel sermayesini ciddi şekilde artırabilir.

  1. Topluluğu Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinme

Ek bir bonus olarak, airdroplar, bazılarının alıcıların e-posta, sosyal medya ve kripto projelerine ilişkin görüşleri gibi kişisel bilgileri sağlayan bir formu doldurmasını gerektirdiğinden projelerin kripto topluluğundan veri toplamasına izin verir. Bu bilgilerle bir projenin ekibi hedefli pazarlama kampanyaları yapabilir.

Airdrop Uyarısı: Phishing ve Dusting Saldırılarına Dikkat!

Elbette, bir Elon Musk tweet gönderisindeki yorum bölümlerini okuyan herkesin bileceği gibi, oyuncular sömürmek ve çalmak için ücretsiz kripto yöntemleri kullanır. Kripto hackleri ve dolandırıcılıkları 2021’de inanılmaz yöntemler buluyor ve deneyimli yatırımcıları bile yakalıyor . Google’da doğrudan herhangi bir kripto borsası veya projesi ararken lütfen çok dikkatli olun. Sahte siteler genellikle kurbanları cezbetmek için hem arama motorlarında hem de sosyal medyada reklam vermek için ödeme bile yapıyorlar.

Bir borsanın doğrudan URL’sini yanlışlıkla yanlış yazmak bile sizi taklitçi bir sahte siteye yönlendirebilir.

Sonuç

Airdrop’lar, yeni projelere ve onların ilk destekçilerine karşılıklı olarak fayda sağlamak için topluluk teşvikleri olarak tasarlanmış oldukça zararsız bir pazarlama hilesidir. İlk başta küçük yavrular gibi görünseler de, kriptoya yeni başlayanlar veya gelecek vaat eden projelere herhangi bir para yatırmadan erken başlamak isteyen meraklılar için sonunda bir servet değerinde olabilirler.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler