Ana SayfaAyrıcaKripto paralar cüzdan güvenliği nasıl sağlanır.

Kripto paralar cüzdan güvenliği nasıl sağlanır.

-

Blockchain teknolojisi her ne kadar güvenilir olsa da, 3.taraf bağımsız cüzdanların ele geçirilmesi aslında çok basittir. Telegram üzerinden yaşanan son sahtekarlıklardan sonra bazı basit bilgilerin tekrar gözden geçirilmesi şart oldu. Birkaç gözden kaçan basit durumlar bir araya gelirse kolayca cüzdanınız ele geçirilebilir. Bunların nasıl olduğunu ve nasıl önlem alınacağına dair adımları gözden geçirelim:

CÜZDAN GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

  • Tarayıcı eklentisi olarak kullanılabilen Metamask, Trustwallet vb. cüzdanların şifrelerini KESİNLİKLE BİR KAĞIDA EL İLE YAZARAK muhafaza edin.
  • Cüzdanınıza girmeyeceğiniz zamanlarda cüzdandan çıkış yapın.
  • Herhangi bir swap borsasına cüzdanınızı bağladıysanız, işiniz bittiğinde cüzdan ile borsa bağlantısını kesin.
  • Bilgisayarınızda/telefonunuzda uzaktan erişime dayalı herhangi bir uygulamayı (TeamViewer, Anydesk vb.) kullanmayın veya kullanıyorsanız da cüzdana erişim esnasında mümkünse bu uygulamaları silin.

Bunların yanında; bilinmeyen herhangi bir Telegram hesabından gelecek bir mesaj yüzünden bile hacklenebilirsiniz. Keylogger/Trojen yöntemleri ile cihazınızdaki tüm şifreler ele geçirilebilir; tüm hesaplarınıza erişim sağlayabilirler ve keylogger sayesinde siz cihazınızda herhangi bir şifre muhafaza etmeseniz bile cüzdana veya borsa hesabına giriş yaparken mail adresiniz ve şifreniz anında karşı tarafın eline geçecektir. Bunlar için de çözümler basit:

  • E-mail olarak gönderilen ve “Ödül kazandınız, cüzdan adresinizi girerek ödülü alabilirsiniz” gibi mailler kim tarafından gelirse gelsin açmayın.
  • Bu gibi mailler Binance, Huobi, Okex, MetaMask vb. dünya çapındaki borsalardan dahi gelmez. Gelen mailin adresini dikkatlice kontrol edin. Borsalar zaten bu tarz bir mail göndermez.

Telegram üzerinden dolandırılmaya karşı ise basitçe şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Telegramda ayarlara gidin.
  • Veri ve Depolama’ ya gidin.
  • Otomatik medya indirme bölümünde “mobil veri kullanırken”, “kablosuz ağa bağlandığında”, ve “dolaşımdayken” seçeneklerinin hepsinde tek tek “Dosyalar” seçeneğini iptal edin.

Böylelikle kötü amaçlı yazılım içeren bir mesaj alsanız bile otomatik dosya indirme kapalı olduğundan cihazınız zarar görmeyecektir.

 

NOT: AYRICA BORSA HESAPLARINIZA GİRİŞTE, GÜVENLİK ADIMLARINDAN BİRİ OLAN AUTHENTICATOR UYGULAMALARINI KULLANMANIZ DA GÜVENLİĞİNİZİ ARTTIRACAKTIR. SİZE MODERATÖRLÜK VERECEĞİM VAADİYLE YAKLAŞAN FENOMENLERDEN UZAK DURUNUZ.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler