Ana SayfaHaberlerKüresel Ekonomide Son Durum ve Yellen, Fed Politikalarında Bizleri Neler Bekliyor

Küresel Ekonomide Son Durum ve Yellen, Fed Politikalarında Bizleri Neler Bekliyor

-

Dostlar veriler doğrultusunda daha önce yapmış olduğumuz analizleri güncelleyeceğimi belirtmiştim. 13 Ekim enflasyonunu bekleyecektim Naki Bey rahat bırakmadı.

FED’in son kurşunlarına doğru ;

Bugün ABD’nin tarım dışı ve işsizlik verisinin iyi gelmesinden sonra gözler 13 Ekim enflasyon verisine çevrildi. İşsizliğin 3,50 gelmesi ekonominin hâlâ soğumadığını gösteriyor. Hatta 3,50 altı aşırı ısındığını gösteriyor. Buda Fed’i daha agresif olmaya itiyor.
Enflasyon verisi de muhtemelen ya beklenti gelecek veya bi tık üzeri gelecektir. Bu durumda Fed faizi 3,25’ten 4’e çıkmış olacak. Bu yıl sonu hedefi 4,50 faiz artışını Kasım’da 0,75, Aralık’ta 0,50 olacak şekilde tamamlamış olcaktır. FED’in totalde faizin 4,75 üzeri bi açıklaması şuana dek olmadı. Yine de veriler önemli olacak.

Peki sonrası, enflasyonda ilk çeyrek itibari ile sert geri çekilme olasılığı artacaktır. Bunu da bilanço daraltma desteği ile yapması muhtemeldir. Enflasyon sert düşmemesi halinde 2023 Şubat FED toplantısında 2023’te toplamda Fed’in elinde 1,25’lik bir faiz kurşunu kalmış olacak. Bu son kurşunlarını yeni yılda faiz ve parasal sıklaşma ile düşmeyen enflasyonda son kez kullanabilir… “Biz ne yapacağız” noktasında reel bakıldığında mantıklı olan 2023 ilk çeyrekte yatırım yapmanın doğru olacağı görülmektedir.

Tüm bunlara rağmen Kasım’da kripto kışının biteceğini söylemiştim. Ancak enflasyonda hâlâ bir gerileme, işsizlikte bir artış, ekonomide bir soğuma göremediğimiz için bunu veriler doğrultusunda daha realist bir bakış açısı ile değerlendirmek daha doğru olacaktır. 8 Kasım sonrası FED’in politika değişikliğine gitme olasılığı beklentim devam ediyor.

ANCAK; yatırımcı enflasyon karşısında negatif faizle parasının eridiğine kanaat getirince (Türkiye’deki borsanın çıkışı gibi) küreselde %80 indirimli kripto varlıkları seçme olasılığı artabilir.

Realitede 2023 son çeyrekte enflasyon ve faizlerin düşmesi kuvvetle muhtemeldir.
Bunun fiyatlamaya başlanmasını 2023 Mayıs Haziran gibi olmasını bekliyorum.
Öncesinde ilk çeyrekte mini boğa beklentim ve bunun Ekim Ocak arası Kasım Aralık itibarı ile başlaması düşüncem azalsada bitmedi.

Burası biraz karışık ara ara değinirim.

2023 sert volatiliteli bir yıl olacaktır, beklentilerimi para politikaları ve jeopolitik gelişmelere göre güncelleyerek en iyi verimi alacağız. İçi boş kof fomo ve fudlara karşı dikkatli olalım. Piyasada fırsat bitmez, işe yarayan başarılı hikayeler yazacak projelere yöneleceğiz. Yatırım yaparken bu coin veya tokenin projesi nedir, ne işe yarar, toplumun, kurum ve kuruluşların hangi ihtiyacını karşılar, rakiplerine üstünlükleri nelerdir vs vs bunlara bakacağız. Rüşvetçi tokenlerden uzak durun.

Aynı zamanda Btc Spot Etf ve Regülasyonları takip edelim. Sec başkanı buna karşı dursada hayat sürprizlerle doludur.

Mesela ABD hazine bakanı Yellen: “Farklı sonuçlar için farklı adımlar atmalıyız, farklı zorlukların farklı politikar gerektireceğini ve merkez bankaları makro ekonomik politikalarını değiştirmesi lazım ve kurumsal olarak değişim zamanıdır” diyerek yeni bir hikayenin meşalesini Yaktı. Her an her şey olabilir.

Kalın sağlıcakla

4 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler