Ana SayfaHaberlerKurumsal Düzeyde Blockchain Çözüm Sağlayıcısı VeChain, Çin’in Dijital Karbon Emisyonları Pazarı İçin...

Kurumsal Düzeyde Blockchain Çözüm Sağlayıcısı VeChain, Çin’in Dijital Karbon Emisyonları Pazarı İçin Yeni SaaS Ürünleri Yaratıyor

-

Sera gazlarının atmosfer üzerindeki artan etkisi ve iklim düzenini bozmaları, insanlığın emisyonları azaltma konusunda büyük bir revizyona gitmesini gerektiriyor. Tüm ülkeler ve endüstriler artık atmosferik kirliliği azaltmak için zorlu hedeflerle karşı karşıya. 2060 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma sözü veren Çin , tartışmasız en büyük zorlukla karşı karşıya, karbon emisyonları ise en geç 2030’da zirveye ulaşıyor. Çin’in 14. beş yıllık planında belirtilen hedeflere göre , 2025’e kadar zaman çok daralıyor.

Küresel Bir İlk:

VeChain’in Dijital Karbon Ayak İzi SaaS Platformu VeChain, kurumsal düzeyde blok zinciri teknolojisi ile Çin’in karbon azaltma hedeflerinde önemli bir rol oynama fırsatını değerlendiriyor. VeChain‘in yepyeni Dijital Karbon Ayak İzi SaaS Hizmeti, her büyüklükteki işletmenin karbon ayak izi veri yönetimi uygulamalarını yeniden tasarlamasına olanak tanıyan güçlü, hızla devreye alınabilen bir araçtır. Bu yeni teklif, aynı zamanda, merkezi olmayan defter teknolojisi ve bir SaaS iş modelinin birleşiminden yararlanan türünün ilk örneğidir.

Hizmet olarak yazılım, Sofware as a Service (SaaS) kullanıcılara internet üzerinden bulut tabanlı uygulamalara erişim ve kullanım olanağı sağlayan, merkezi olarak barındırılan (hosting) , aboneliğe bağlı bir lisanslama ve dağıtım modeli olarak tanımlanmaktadır. E-posta servisleri, elektronik takvim ve çeşitli ofis uygulamaları yaygın kullanım alanlarıdır.

Markalar ve üst düzeydeki muadilleri, devam eden operasyonlarının bir parçası olarak ‘yeşil’ protokollere uymalı ve emisyon verilerini raporlamalıdır. Ne yazık ki, tüm verilerin meşru olduğu kanıtlanamıyor veya bağımsız olarak doğrulanamıyor ve bu nedenle, şeffaflık eksikliğinin yanı sıra verilere yönelik yaygın bir güvensizlik sorunu var. Genel olarak blok zinciri, bu soruna kuvvetli bir çözüm sunar ve IoT teknolojileri ve veri kalitesi güvence hizmetleri ile birleştirildiğinde, bir tedarik zincirinin birçok katılımcısından güvenilir bir şekilde karbon emisyonu verilerini toplamanın zorluğunu düzgün bir şekilde ele alır.

Nesnelerin interneti (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. İnternet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanmak ve veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülüdür. Nesnelerin tekil anahtar (unique identifier) ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulması öngörülmüştür. Askeri sistem için "askerî nesnelerin interneti" yaratılmışdır.

“Blockchain, daha fazla paydaş katılımına, şeffaflığa ve katılıma katkıda bulunabilir ve iklim değişikliğine karşı mücadeleye güven ve daha fazla yenilikçi çözümler getirmeye yardımcı olarak, gelişmiş iklim eylemine yol açabilir”

Sürdürülebilirliği Hesap Verebilirlik ve Güvenle Eşleştirme


Tedarik zincirleri, tıpkı birbirine bağlılığın blok zincirin temel bir işlevi olması gibi, doğası gereği ekip çalışmasıdır. VeChain’in Dijital Karbon Ayak İzi SaaS Hizmeti, kurumsal kullanıcıların önemli verileri kaydetmesine ve bunları VeChain’in ortaklık ağı içinde dünyanın önde gelen üçüncü taraf güvence sağlayıcılarıyla entegre etmesine olanak tanır. Bu veriler daha sonra yeni değer türlerine dönüştürülebilir ve bir kuruluşun tamamında sürdürülebilirlik performansını iyileştirebilir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) girişimleri, COVID-19 salgını başladığından beri büyük bir küresel odak haline geldi. Hızla yeniden şekillenen Çin pazarında, bu hedeflere yönelik artan farkındalık, tüketicilerin satın alma kararlarında her zamankinden daha önemli bir rol oynuyor. VeChain’in hizmetleri, işletmelere şeffaflığı artırma ve tüketicilerin karbon etiketlemesine bakış açısını önemli ölçüde değiştirme fırsatı sunar. İşletme sahipleri, VeChain’in sezgisel Dijital Karbon Ayak İzi SaaS platformundan yararlanarak, son kullanıcılara nihai etiketin çok ötesinde, karbon verileri ve yeşil talepler hakkında tam bir denetim sağlayabilir.

Dünyanın dijitalleştiği ve karar vermenin giderek daha fazla veri odaklı hale geldiği çok açık. Karbonun dijitalleşmesi bir istisna değildir. VeChain’in blok zinciri tabanlı Dijital Karbon Ayak İzi SaaS Hizmeti, herhangi bir işletmenin tüm değer zinciri boyunca karbon azaltma girişimlerini daha iyi hesaplayabilmesi, izleyebilmesi ve raporlayabilmesi için kapsamlı ve ölçeklenebilir bir platform sağlar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler