Ana SayfaTeknik EnstrümanlarMum Grafiklerinde Doji Nedir? Alım ve Satıma Etkileri Nelerdir?

Mum Grafiklerinde Doji Nedir? Alım ve Satıma Etkileri Nelerdir?

-

Bir doji, mum çubuğunun neredeyse eşit olan ve genellikle kalıpların bileşenleri olan bir açılış ve kapanışa sahip olduğu bir oturumun adıdır. Kısacası mum çubuğunun alt fitili ve üst fitili hemen hemen eşit gövdesi yok denecek kadar azdır. Gövde uzunluğu sıfır veya sıfıra çok yakındır. Doji şamdanları çarpı, ters çarpı veya artı işaretine benzer. Tek başına doji, bir dizi önemli modelde de yer alan nötr kalıplardır .

Bir doji mum çubuğu, bir menkul kıymetin açılış ve kapanışı belirli bir süre için neredeyse eşit olduğunda oluşur ve genellikle teknik analistler için tersine çevrilmiş bir modele işaret eder . Japonca’da “doji”, açılış ve kapanış fiyatının tamamen aynı olmasının nadirliğine atıfta bulunan gaf veya hata anlamına gelir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Bir doji, bir menkul kıymetin mum çubuğunun, neredeyse eşit olan ve genellikle kalıpların bileşenleri olan bir açılış ve kapanışa sahip olduğu bir oturumun adıdır.
  • Tek başına doji, bir dizi önemli kalıpta da yer alan nötr kalıplardır.
  • Doji oluşumları üç ana tipte gelir: mezar taşı; uzun bacaklı; ve yusufçuk.

Bir doji, hem alıcılar hem de satıcılar tarafında kararsızlığı temsil eder. Herkes eşit derecede eşleşir, bu nedenle fiyat hiçbir yere gitmez; alıcılar ve satıcılar karşı karşıyadır.

Bazı analistler bunu bir geri dönüşün işareti olarak yorumlar. Bununla birlikte, alıcıların veya satıcıların bir devam eğilimi için ivme kazandığı bir zaman da olabilir . Doji genellikle konsolidasyon dönemlerinde görülür ve analistlerin olası fiyat kırılmalarını belirlemesine yardımcı olabilir .

Ayrıca, doji yaygın bir olay değildir; bu nedenle, fiyat geri dönüşleri gibi şeyleri tespit etmek için güvenilir bir araç değildir. Meydana geldiğinde, her zaman güvenilir de değildir. Teyit mumunun ardından fiyatın beklenen yönde devam edeceğine dair bir güvence yoktur.

Doji’nin kuyruğunun veya fitilinin boyutu ile onay mumunun boyutu birleştiğinde, bazen bir ticaret için giriş noktasının zararı durdurma konumundan çok uzakta olduğu anlamına gelebilir. Bu, traderların zararı durdurmak için başka bir yer bulmaları gerekeceği veya çok büyük bir durdurma kaybının ticaretin potansiyel kazancını haklı çıkarmayabileceğinden ticaretten vazgeçmeleri gerekebileceği anlamına gelir.

Doji bilgili bir ticaretin potansiyel ödülünü tahmin etmek de zor olabilir, çünkü mum kalıpları tipik olarak fiyat hedefleri sağlamaz. Diğer şamdan kalıpları, göstergeler veya stratejiler gibi diğer teknikler, ne zaman ve ne zaman karlı olursa ticaretten çıkmak için gereklidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler