Ana SayfaTeknik EnstrümanlarOmuz Baş Omuz Formasyonu, OBO ve TOBO

Omuz Baş Omuz Formasyonu, OBO ve TOBO

-

Üç tepe noktası olan bir taban çizgisi olarak görünen bir grafik oluşumudur (Head and shoulders, Omuz Baş Omuz Formasyonu). Yapı itibariyle iki omuz arasında bir baş şekline benzediği için bu ismi almıştır. Omuzların tabanları ve tavanları birbirine yakın, baş yüksek düzeydedir.

Omuz Baş Omuz Formasyonu

Şahsi kanaatim en güvenilir formasyonlardan birisidir. Çalışma olasılığı en yüksek olan formasyonlardandır. Obo veya Tobo oluşumuna göre pozisyon almak diğerlerine nazaran çok daha kolaydır. Birinci ve üçüncü zirveler omuzlardır ve ikinci tepe kafayı oluşturur. Birinci ve ikinci olukları birleştiren çizgiye boyun çizgisi denir .

Obo formasyonu fiyatların düşeceğini işaret eder. Baş’ın yüksekliği kadar sağ omuzun boyun çizgisinden aşağıya inme olasılığını gösterir. Aşağıda 2020 Şubatında Bitcoin düşüşünü örnek olarak ekledim.

 

 

TOBO ;

Ters veya ters bir baş ve omuz modeli, aynı zamanda düşüş eğiliminin yükseliş eğilimine geri dönmek üzere olduğunu da işaret edebilen güvenilir bir göstergedir. Obo formasyonunun tam tersi şeklinde oluşur. Üçüncü düşüşün ardından son ralli, düşüş eğiliminin tersine döndüğüne ve fiyatların yükselmeye devam edeceğine işaret eder. Aşağıda örnek olarak son günlerde Kava’da oluşmuş bir Tobo formasyon örneği ekledim.

 

Her formasyonun olduğu gibi Tobo ve obo formasyonlarınında hikayeleri vardır. Bunun hikayeside tobo’da her iniş ayı hareketini ve ehr yukarı ivme boğa hareketini temsil eder. Grafikte görüldüğü gibi boyun çizgilerinin ve omuz derinliklerinin aynı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ufak değer kayıpları göz ardı edilebilir.

Alım ve Satım kararı vermek için Obo ve Tobo modelini nasıl kullanabiliriz?

Bu formasyonlarda en yaygın giriş noktası, sağ omzun üstünde (bir önceki omuzla aynı hizaya geldiği zaman) veya altında durması ile boyun çizgisinin kırılmasıdır. Kâr hedefi, kırılma fiyatına eklenen (piyasanın altı) veya çıkarılan (piyasanın üstü) yüksek ve düşük arasındaki farktır. Sistem mükemmel değildir, ancak mantıksal fiyat hareketlerine dayalı piyasalarda alım satım yöntemi sağlar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler