Ana SayfaOnchainOnChain, Borsalara veya Borsalardan Transfer Hacmi, Net Transfer Volume from/to Exchanges

OnChain, Borsalara veya Borsalardan Transfer Hacmi, Net Transfer Volume from/to Exchanges

-

OnChain verileri borsa hareketliliklerini takip etmek için ideal bir analiz yöntemidir. OnChain konusunda en çok dikkat ettiğim unsur ise balina hareketleri ile Borsalara giren çıkan coinlerin ve stabil coinlerin trafiğidir. Bunlardan benim gözümde en değerli olanı ise “Net Transfer Volume from/to Exchanges”. Kısacası : Borsalara giren ve borsalardan çıkan hacim farkı, yani borsalara giren/çıkan net madeni para akışı. (Borsalara veya Borsalardan Transfer Hacmi)

İşin üzücü kısmı bu verilere ücretsiz ulaşabileceğiniz site neredeyse yok gibi. Ama CryptoQuant.com gibi sitelerden ücretsiz üyelik açıp kısıtlı da olsa kontrol sağlayabilirsiniz. Benim kullandığım site Glassnode.com.

BTC İÇİN,

İlk önce BTC için bu indikatörü çalıştıralım. Aşağıdaki gibi bir tabloyu önümüze koyuyor.

Tablodan da çok kolay anlaşılacağı üzere Borsalara giren BTC hacmi yüksek (yeşil dalgalanmalar) ise satış, düşük ise (kırmızı dalgalanmalar) alım sinyali vermiş olduğunu göreceksiniz. Yani soğuk cüzdanlara çekilen ve likide olmayan BTC miktarı kırmızı dalgalanmaları vermiş oluyor. Hem arz azalmış oluyor hemde borsalardan çekildiği için satış riskinin azaldığı anlamını kazandırıyor.

Veriler ne kadar sabit olsa bile istatistiksel verilere dayandığını unutmamak gerekiyor. Ama indikatörün son 2 senesini kontol ettiğimde %75 kadar (hatta dönemsel olarak daha yüksek) başarılı çalıştığını gözlemledim.

Genel borsalar dışında ayrıca gözlemlediğim Huobi ve Gemini borsaları. En çok balina hareketlerinin bu borsalarda olduğunu artık herkes biliyor. Özellikle satış baskısı söz konusu olursa. Ne kadar bu borsalar inflow hareketi olursa o kadar temkinli alım satım yaparım.

STABİL COINLER İÇİN,

Çok önemli bir unsur. BTC’nin tam tersine borsalara akan miktarın daha fazla olması gerekiyor. Genel olarak USDT USDC BUSD ve GUSD kontrol ederim. GUSD yukarıda da bahsettiğim gibi balinaların artık güvenli limanı gibi çalıştığı için Gemini stabil coini hareketleri bu konuda benim için önemli. USDT genel olarak en çok kullanılan stabil para olduğu için genel çerçeveyi görmek adına benim için önemli. USDC, Ethereum balinalarının hareketlerini kontrol etmek amaçlı. BUSD ise shit coin piyasasını Binance’ın değişik swap kaynaklarında kontrol altına aldığını düşündüğüm için önemli.

Aşağıdaki Tether grafiğine baktığımızda (yaklaşık 6 aylık) borsalardan giriş ve borsalardan çıkış zamanlarında BTC fiyatları kontrol edilirse ne kadar etkili olduğu gözlenecektir. Yeşil olan dalgalanmalar Borsalara tether sürüldüğü zamanlar, alım sinyali verebilir. Kırmızı olan dalgalanmalar borsalardan çıkışı, kar veya zarar satışlarının olduğunu gösterebilir.

Borsalara veya Borsalardan Transfer Hacmi
Borsalara veya Borsalardan Transfer Hacmi

Sonuç olarak kuvvetli bir al-sat sinyali olarak kullanabiliriz. Ama sadece bir coin için bakıp karar vermez risk oranınızı yükseltir. O sebepten bir çoğuna göz atmanız gerekir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler