Ana SayfaKripto FinansPiyasa Özeti ve Yatırım Stratejisi, Önümüzdeki Süreçte Nasıl Yatırım Yapmalıyız

Piyasa Özeti ve Yatırım Stratejisi, Önümüzdeki Süreçte Nasıl Yatırım Yapmalıyız

-

Öncelikle bu yazı kendime çizdiğim bir yatırım stratejisi ve yol haritası niteliğindedir.

Çok kez paylaştık, son olarak kısaca enflasyon faiz ve sıkı para politikalarının artmasına neden olan unsurlar:

Dünya pandemiden henüz tamamen kurtulmuş değil. Özellikle Çin, ABD ve AB’ye karşı da bunu kullanıyor olabilir. Aynı zamanda Rusya-Ukrayna Savaşı bu durum üretim ve tedarik zincirindeki aksamalara sebep oluyor ve 50 yıldır görülmemiş bir enflasyon krizi yaşıyoruz. Bu doğrultuda piyasaların nasıl düzeleceği de problemlerin özünde yatmaktadır.

Kısaca nasıl hareket etmeliyiz:

Yatırım stratejisinde dipte ve tepede nokta atışı aranmaz, seçenekler belirlenir tercihler yapılır.

Bunları paylaştık şimdi örneklendirme yapalım.

Velevki yanıldık ve doğru yeri kaçırdık korkusunu nasıl aşabiliriz; Güçlü orta ve zayıf seçenekleri belirleyerek.

Güçlü: Piyasa bir süre daha düşmeye devam eder.
Orta: Bir anda savaşkes ilan edilir, enflasyon riskleri kısmen ortadan kalkar, faiz artışı dondurulur piyasa sert yükselişe geçer.
Zayıf: Düşüş buraya kadardı artık yükselir.

Öncelikle kabul ettiğin seçeneği tercih edersin ve ona göre kendine bir yol haritası çizer maliyetlenme aralığı belirlersin

Güçlü,seçeneğini seçen beklemeli
Orta, seçeneğinde kademeli maliyetlenmeli
Zayıf,şimdiden kademeli almalı
Kararsız, paçal yapmalı

Sonuçta beklentimize göre yüzdesel farklılıklarda olsa 2025’te hepsi kâra geçebilir.
Bunu neden yapmalıyız: Bu alandaki yatırımcı psikolojisi “her düştüğünde iyiki almamışım bak işte düştü zarar edecektim”, düştüğü noktadan yükselmeye başlayınca “tüh ya kaçırdık işte bak almak lazımdı şu kadar kârdaydım” vb kavgasına son vermek için.

Ancak, Kriptoda farklı olan durum Regülasyonlar ve bu durumda riskini ona göre almalısın.
Zayıf ihtimal senin için bir seçenekse araştırıp bu problemi yaşamayacak sağlam güçlü projelere yatırım yapmalısın.

Zayıf seçenekte, BTC şuanki dip 17,600 USD üzeri kademeli maliyetlenmelisin.
Orta seçenekte, 20,000 Altında kademeli maliyetlenmelisin.
Güçlü seçenekte, 17,600 altında kademeli maliyetlenmelisin.
Emin değilim (kararsız) seçeneğinde 3 seçenek arası paçal bir maliyet yapmalısın yada bu alana yatırım yapmamalısın.
“Bir ihtimal daha var” diyende onu seçmeli.

Kısaca en kötü plan dahi plansızlıktan çok daha iyidir.

Bunun diğer bir yönteminde yatırım miktarını belirleyip faiz ve enflasyon pik noktası belirsizliğinden yüzdedesel oranda maliyetlenmek üçe beşe ona bölmektir.

Ben netim seçeneklerden güçlü seçeneğinden yana tercihimi kullandım. Ancak ben kısmen içerdeyim belki ondan rahatım yani piyasayı kaçıracağım endişem yok.

Yeni yatırımcı olsaydım ihtiyaç dışındaki birikimle risk alır ufaktan gram altın alır gibi $BTC 20K ila 10K arası maliyetlenebilirdim.

10K’ya düşecekse neden 20K’dan maliyetlenmeye başlayalım?

Şunun için, piyasa inişi de çıkışı da zikzaklıdır ve 10K’ya veya daha altına düşüp düşmeme garantisi yoktur. Kanımca ortalama 12K 15K aralığı iyi bir maliyet olabilir ve bu bile farazidir. Yani her şey mümkün, bakarsın buradan ara yükseliş başlar Temmuz’da enflasyon düşük gelir ve peşine savaş biterse piyasa yükselir veya tam tersi herşey dahada kötüye gidebilir daha çok düşer bunu bilemeyiz.

Seçeneğinizi ona göre belirleyip tercihinizi ona göre kendiniz yapmalısınız bu noktada ilerde kimse kimseyi suçlamasın. Bu süreci yönetmek çok güç ve kimse kimseye bişey vaat etmiyor.

Hergün bişey duyacağız. Bazen bu iş bitti yalanmış diyeceğiz bazen iyiki yatırım yapmışız diyeceğiz. Psikolojik bir savaş vereceğiz. Vesselam en doğrusu ihtiyaç dışı kaybetmeyi de göze alabileceğimiz bir miktarı risk etmek olur.

Başardığımızda inşallah geriye kalan ömrümüzü satın olmuş olacağız bunun için riske değer:)

Bundan sonraki önemli paylaşımları bunun üzerinden yapacağım farklı fikri olan yorumlarda paylaşırsa bizde istifade etmiş oluruz kalın sağlıcakla.

1 Yorum

  1. Naki bey Firat bey gibi Sizde crypto piyasasinda sesinizi yükseltmenize sevindik, umuyorum dürüst insanlar cogalir degerli fikirlerindan faydalaniriz. Paranotorlari ifsa etmeli ve onlardan insanlari uzak tutmaliyiz, emeginiz icin tesekkürler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler