Ana SayfaTeknik EnstrümanlarRsi ile Al Sat Sinyallerini Onaylamak. Göreceli güç endeksi (ing. relative strength...

Rsi ile Al Sat Sinyallerini Onaylamak. Göreceli güç endeksi (ing. relative strength index)

-

1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir. Kendisi bir Makine Mühendisi ve Teknik analisttir.

Rsi‘ın piyasadaki en yaygın kullanımı 14 periyottur. Piyasada sürekli dile getirilen olabilecek en basit yanlış tabir ile kullanım amacı RSI’ın 30’un altına düştüğünde alış yapmak ve 70’in üzerine çıktığında satış yapmaktır. Ama biz alım satım sinyallerini onaylarken bu kadar basite indirgemek yerine 0’dan 100’e kadar olan değerler arasında Rsi’ın işlevini inceleyeceğiz. Bunun içinde Bitcoin Usd grafiği üzerinde çalışacağız.

Önemli Not: Uyumsuzluklar tam anlamı ile al sat sinyali demek değildir. Rsi uyumsuzlukları çalışmaya başladığında al ve sat olarak nitelendirmek en doğrusu olacaktır.

Negatif Uyumsuzluk;

En çok takip ettiğim unsur mum grafiklerinde oluşan tepe ve dip noktalarının Rsi ile olan ilişkisi. Sağdan soldan, up olacak down olacak bilgisi aramak yerine çok kolay bir şekilde çok önceden hayatınızı kurtaracak bir analizdir.

Rsi Negatif Uyumsuzluk
Rsi Negatif Uyumsuzluk

Örnekte de açıkca belirtildiği üzere oluşan tepeler bu işin daha da ileri gideceğini ve daha üst tepelere ulaşacağını gösteriyor. Rsi hafif yüksek de olsa (69 değerinde) hala al sinyali seviyesinde. Ama ilk tepede oluşan Rsi 85, ikinci tepede oluşan Rsi 69 ama 69 seviyesinde iken fiyat tepe yapmış. Rsi burada aslında tuzağın haberciliğini yapıyor. Bana göre mum grafiklerindeki zayıf sat sinyali budur.

Tam tersi RSI 70 seviyesinin üzerinde yukarıdaki grafik oluştuğu zaman kuvvetli sat sinyali olarak ele alabiliriz.

Negatif uyumsuzluk ve zayıf sat sinyali ararken birinci hedefimiz ilk tepenin RSI 70 üzerinde, ikinci yüksek tepenin RSI 70 altında yakalamamız olmalıdır. Bu durum sat sinyalinin gücünü tespit etmemize yarar.

İkinci tepe RSI 70 altında veya üstünde olması daha kuvvetli veya zayıf sat sinyaline karar vermemize sağlar. İkinci tepe RSI 70 üzerinde olması sadece sinyalin gücü ile alakalıdır. Şuda unutulmamalıdırki zayıf sinyallerin fiyatın düşmeyeceği anlamına gelmez.

İkili Tepe; Rsi 70 değerinin üzerinde iki kez tepe yapıp 70 değerinin altına düştüğünde kuvvetli sat sinyali anlamına gelir. Tekrar RSI 70’in altına inmesini bir dönüş sinyali olarak ele alabiliriz.

Aynı şekilde RSI 30 seviyelerinde oluşan ikili dipler de güçlü al sinyaline işarettir. Bu noktadan yukarı bir dönüşüm olacağını gösterir.

 

Pozitif Uyumsuzluk; Kuvvetli bir al sinyalidir. Diğer uyumsuzluklarda da olduğu üzere RSI ve mum grafikleri ters hareket etmektedir. Bu uyumsuzlukta fiyat dipleri ele alınır. Trend dönüşümü yukarı doğrudur. Bu uyumsuzluk için en ideal nokta (sinyalin kuvvetini belirlemek için) RSI 30 civarlarıdır. RSI ne kadar dip seviyede oluşursa sinyal o kadar kuvvetli olur.

Formasyonlar; Aynı mum grafiklerinde olduğu gibi Rsi üzerinde de formasyonları takip edebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte görüldüğü üzere bir alçalan takoz formasyonu oluşmuş ve formasyon çalışarak yukarı bir dönüşüm izlenmiştir.

Buna benzer olarak simetrik üçgen gibi üçgen formasyonları, tobo (ters omuz baş omuz), obo (omuz baş omuz), flama ve bayrak oluşumları vs vs gözlenebilir. Bu formasyonlarda kırımlar gözlemlenerek düşen ve yükselen trendlere karar verilebilir. Fakat mum grafiklerindeki gibi hedef beklemek yanıltıcı olur. Çünkü Rsi 0 ve 100 ile sınırlıdır.

Önemli; Örneğin mum grafiklerinde Fincan Kulp gibi bir formasyonda fincan derinliği kadar bir hedef beklenebilir. Fakat rsi’da oluşan formasyonlarda bu şekilde hedef beklemek çok yanıltıcı olur. Rsi’da formasyonlarda trend dönüşümlerine karar vermek için kullanılır.

Final Hatalar; Rsi kullanılırken yapılan en büyük hata 30 seviyesini al sinyali 70 seviyesini sat sinyali olarak kullanmaktır. Tam aksine 30’un altında daha sert düşüşler yaşanabilir veya 70’in üzerinde sert yükselişler gelebilir. Trend 70 üzerinde daha güçlü olduğundan (göreceli güç endeksi) daha da yukarı çıkabilir.

En başta da dediğim gibi, Uyumsuzluklar tam anlamı ile al sat sinyali demek değildir. Stoplarınızı belirlemekte yardımcı olur. Uyumsuzluk uzun süre devam edebilir ve çalışmayabilir. Rsi uyumsuzlukları çalışmaya başladığında al ve sat olarak nitelendirmek en doğrusu olacatır.

Not: Bu çalışma ufak tefek birikimlerimle oluşmuştur. Hatalar olabilir. Bu çalışma bir yatırım tavsiyesi değildir. Herkese bol şans ve iyi çalışmalar dilerim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler