Ana SayfaCoinlerBitcoinRusya'da kripto para madenciliği endüstrisi, tarım kadar elektrik tüketiyor

Rusya’da kripto para madenciliği endüstrisi, tarım kadar elektrik tüketiyor

-

Rusya’da kripto para madenciliği endüstrisi, tarım kadar elektrik tüketiyor; Rusya’daki Bitcoin madencileri Son 5 yılda 20 Kat daha fazla enerji harcamaya başladı.

Bilgisayar ekipmanlarının satışı ve bakımı şirketi olan Intelion Data Systems’ın raporuna göre, 2017’den bu yana Rusya’da bitcoin madenciliği için elektrik tüketimi neredeyse 20 kat arttı. 2017 yılında ülkenin önde gelen kripto para biriminin üretimi için 64.05 MW ve 2021 yılında 1.245.34 MW harcandı.

2017’den bu yana bitcoin madenciliği için yıllık enerji tüketimi, yılda en az %150 artış gösterdi. Şimdi büyük Rus endüstriyel madencilik operatörlerinin payı, ülkedeki tüm madenciliğin tüketiminin yaklaşık %40-45’ini oluşturuyor ve bu rakam yıllık olarak %5-7 artıyor.

Raporda, bu hacimlere ek olarak, Ethereum, Litecoin ve diğer kripto para birimleri madenciliği için elektrik tüketiminin, bitcoin madencilerinin elektrik tüketiminin yaklaşık %40-50’si kadar olabileceği belirtiliyor.

Analistler, çeşitli devlet kurumlarının, madenciliğin Rusya’daki elektrik tüketiminin %0,64 ila %2’sini oluşturduğunu tahmin ettiğini bildirdi; bu, ülkenin tarım endüstrisinin elektrik tüketiminin payıyla karşılaştırılabilir.

Check Index tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Haziran ayında Rusya’da madencilik için minimum set harcaması ortalama 80.29 bin ruble . Bu, Şubat 2022 seviyesinin %21 altında, ancak geçen yılın seviyesinin sadece %0.12 altında.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler