Ana SayfaHaberlerSEC, ICO Projelerine “Yasal olarak kaydınızı yapın” dedi; yoksa 31 Milyon $...

SEC, ICO Projelerine “Yasal olarak kaydınızı yapın” dedi; yoksa 31 Milyon $ ceza ile karşı karşıya!

-

SEC regülatörleri, bir kripto girişimi olan Bloom Protocol’ ün tokenlarını yatırım sözleşmesi olarak tanıttığını ve aslında kanunen menkul kıymet olarak nitelendirdiğini söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kripto para girişimi olan Bloom Protocol’ e, tokenlarını kaydettirmesi ya da 31 milyon dolar para cezası ödemesi emrini verdi.

9 Ağustos Salı günü itibari ile şirkete kayıt dışı menkul kıymetler teklif etmekle suçlayarak projeyi durdurma ve çekilme emri verdi.

SEC, Bloom’ un Kasım 2017 ile Ocak 2018 arasında gayriresmi bir ICO yaparak BLT tokenların satışını yaptığı için Menkul Kıymetler Yasası’ nı ihlal ettiğini söyledi.

Cebelitarık’ a kayıtlı olan şirket, ABD dahil olmak üzere birçok ülkede ön satış yapmıştı. 7400 kişiye ön satış yapan şirket toplamda 30,9 Milyon dolar toplayabilmişti.

2017 yılında kurulan Bloom, kendisini kimlik hırsızlığı riskini azaltmayı amaçlayan kredi puanlaması için blockchain destekli bir çözüm olarak tanımlıyor. Sistemin dolandırıcılığı önlemeyi ve müşteri katılımı maliyetini en aza indirdiğini iddia ediyor.

Bloom, SEC’e göre Howey Testine uygun olarak BLT’yi menkul kıymetler olarak belirleyen yatırım sözleşmeleri olarak tanıttı.

SEC regülatörleri, “BLT teklifindeki bir alıcı, Bloom’un kripto varlık ticaret platformlarında tokenin değerini artıracak bir çevrimiçi kimlik doğrulama sistemi oluşturma çabalarına dayanarak gelecekte bir kar elde etme konusunda makul bir beklentiye sahip olacaktır” dedi.

SEC’ in kararından sonra Bloom fiyatındaki sert düşüşler daha da arttı

 BLT, CoinGecko’ ya göre Ocak 2018′ in sonlarında, önceki boğa piyasasının zirvesinde hala rekor seviye olan 1,38 $ civarında işlem başlattı. BLT, önümüzdeki birkaç ay içinde %80’e varan bir düşüş yaşadı ve bu durum kripto para birimleri için, özellikle de BLT gibi küçük ve likiditesi olmayanlar için inanılmaz derecede yüksek bir volatilite demektir.

Mayıs 2018′ de 1 doların üzerinde kısa süreli bir artıştan sonra, BLT’ nin fiyatı o zamandan beri sert bir şekilde düştü. Bloom’un tokeni, SEC’ in eylemiyle ilgili haberler üzerine %70’i düştü ve şimdi 0,0161$ seviyesinde işlem görüyor.

Fiyat en zirvedeyken, BLT’ nin piyasa değeri yaklaşık 60 milyon dolara ulaşmıştı ancak bu değer şimdi 500.000 doların altında.

Bloom’ un potansiyel yatırımcılara sınırlı ön satışının “alırı talep edildiğini” ve “toplam 50 milyon dolarlık sabit sınırın”  olduğunu söylediği iddia ediliyor. Ön satış sırasında ortalama yatırım 340.000 dolar ve halka arzdaki ortalama yatırım ise 2.000 dolardı. SEC regülatörlerine göre bu rakamlar hesaplandığında reklamı yapılan üst limit sınırına kadar eklenmedi.

Bloom’un 270 gün içinde BLT’ yi menkul kıymet olarak kaydettirmesi ve yatırımcıları 60 gün içinde paralarını geri almak için potansiyel talepler hakkında bilgilendirmesi bekleniyor. Talep formunun son teslim tarihinden itibaren üç ay içinde yatırımcılara yapılacak tüm ödemelerin yerine getirilmesi SEC tarafından emredildi.

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler