Ana SayfaKripto FinansSessiz Tehlike Evergrande Ve Kripto Borsaya Etkisi, Evergrande'nin Bitcoin'e Etkisi.

Sessiz Tehlike Evergrande Ve Kripto Borsaya Etkisi, Evergrande’nin Bitcoin’e Etkisi.

-

Dünyanın en büyük 500 firma sıralamasında 122.sırada. Yılda 4 Milyon insana istihdam sağlıyor. İçerisinde Guangzhou futbol klubü dahil bir çok farklı kulvarda işletme var. Bunların yanı sıra 305 milyar $ borç ve teslim edilemeyen 1,5 Milyon konut…

Evergrande’yi tanıyalım.

Son yıllarda Çin’in hızlı büyümesine en büyük katkı inşaat sektörü ve bu işin lokomotifi Evergrande. 2008 küresel emlak krizi ve Lehman Brothers’ın aynısının olacağı ve tüm dünyayı etkisi altında bırakacağı korkuları salınmaya başladı.

Olay Eylül ayında Çin konut bakanı Evergrande’nin kredi faiz borçlarını ödeyemeyeceği açıklamasıyla başladı. Ardından S&P şirketin kredi notunu CCC+’den CC’ye düşürdü. Şuan itibaren 2020 Ekim’den bugüne şirket hisse değeri %85 değer kaybetmiş durumda.

Şirket iflas söylentilerini bir açıklamada yalanladı. Zorluklar yaşadıklarını ama hiçbir müşterisini mağdur etmeyeceklerini açıkladı.Fakat bu iflas söylentileri yüzünden şirketin likidite sorunu yaşadığını ve varlıklarını satın alacak yatırımcılarla görüştüklerini açıkladılar.

Olası iflas söylentileri ardından Shenzhen’deki Çinli emlak şirketi Evergrande’ye karşı kitlesel protestolar artmaya başladı. Şirkette parası olan insanlar 12 Eylül’den beri genel merkez binası önünde gösteriler düzenlemeye başladı.

Buna karşı Evergrande firması müşterileri için; 100K yuana (15.000$) kadar borcu olanların borçlarının tamamını, 100K yuan üstü borcun yarısını ödeme kararı aldıklarını açıkladılar. Asıl korku tedarikçilerinin parasını ödeyemezse sorunun diğer sektörlere de yansıma olasılığı.

Toplamda 128 banka ve 121 banka dışı kuruma borcu bulunmakta. Evergrande batmak için çok büyük. Bu yüzden Çin hükümeti yeniden yapılandırmak için bir komisyon kurdu ve bugün tereddütle 19 milyar$ enjekte etmeye karar verdi.

Asıl bizi ilgilendiren konuya gelelim. Çin finansal piyasası tarihinin en ciddi sınavı ile karşı karşıyayken Kripto market bu gelişmelerden nasıl etkilenir. Peki bu 19 Milyar $ piyasaya nefes aldırır mı? Ya şirket batarsa bizi ne bekliyor?

Evergrande’nin Bitcoin’e Etkisi.

Çin’in Evergrande Kurtarma Planı Kripto Pazarına Yardımcı Olabilir. Kripto piyasası, iki ay içinde ilk kez piyasa değerinin 2 trilyon doların altına düştü ve büyük kripto para birimleri geçen hafta piyasa değerlerinin %30’unu kaybetti.

Evergrande krizi son iki aydan elde edilen kazanımların çoğunu ortadan kaldıran bir reaksiyona sebep oldu. Bu destekleme Eylül ayının sonunda, boğaları tekrar kripto piyasasına geri getirebilir. Ekim ayının başlangıcı bir boğa sezonu açılışına sebep olabilir.

Aksi olurda şirket iflas verirse tedarikçileri ve bir çok yatırımcı domino etkisi ile büyük bir krize yol açabilir. 2008 Lehman Brothers batışı ve küresel krizi gibi ağır sonuçlara yol açabilir. Uzun süren bir ayı sezonunun açılışına sebep verebilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler