Ana SayfaAyrıcaShitcoin Nedir?

Shitcoin Nedir?

-

Shitcoin terimi, değeri çok az olan veya hiç olmayan bir kripto para birimini veya hemen fark edilebilir bir amacı olmayan dijital bir para birimini ifade eder. Bu kelime, bitcoin‘in popüler hale gelmesinden sonra geliştirilen altcoinleri veya kripto para birimlerini tanımlamak için sıklıkla kullanılan aşağılayıcı bir terimdir .

Bir Shitcoin’in azalan değeri, genellikle iyi niyetle oluşturulmadığı veya fiyatının spekülasyona dayandığı için başarısız yatırımcı ilgisinden kaynaklanır. Bu nedenle, bu para birimleri kötü yatırımlar olarak kabul edilir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Shitcoin, değeri çok az olan veya hiç olmayan bir kripto para birimidir veya anında, fark edilebilir bir amacı olmayan dijital para birimidir.
  • Terim genellikle bitcoinlerin popüler hale gelmesinden sonra geliştirilen altcoinleri veya kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılır.
  • Shitcoin’ler, kısa vadeli kazançlardan yararlanmak isteyen yatırımcıların neden olduğu kısa vadeli fiyat artışları ile karakterize edilir.

Shitcoinler Nasıl Çalışır?

Kripto para birimlerine olan ilgi, bitcoinlerin 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana önemli ölçüde arttı. Başarıları, bitcoin’in temel tasarımını sırtlayan dijital varlıklar olan kendi altcoinlerini oluşturmak için blok zincir teknolojisinden yararlanmak isteyen işletmeleri çekti .

Ancak çoğu kripto para biriminin pratik kullanımı sınırlı olduğundan (kripto para birimlerini kullanarak gerçek dünya mal ve hizmetlerini satın almak ve satmak henüz yaygın bir olay olmadığından) değerleri tamamen spekülasyona dayanmaktadır . Bu nedenle, bir Shitcoin, insanların sırf var olduğu için değerli olduğunu söylediği bir şeydir.

Shitcoin’leri tanımlamak kolaydır çünkü belirli bir kalıbı takip ederler. Bir madeni para piyasaya çıktığında biraz ilgi olsa da, fiyatı nispeten sabit kalır. Ancak, yatırımcılar gemiye atlamaya başladıkça, fiyat kısa bir süre içinde katlanarak artar. Bunu, kısa vadeli kazançlardan yararlanmak için madeni paralarını boşaltan shitcoin üreticilerinin neden olduğu bir düşüş izler.

Shitcoin olarak kabul edilecek altcoinlerin geliştirilmesi ve pazarlanmasının , kripto para birimlerine olan ilgiye nazaran yüksek kalırken, bu ilginin azalacağını ve insanların shitcoinlerden vazgeçeceğini düşünmek hatalı olur. Bazı hükümetler, özellikle Güney Kore ve Çin’dekiler, kripto para madenciliği operasyonlarını ortadan kaldırmaya büyük ilgi gösterirken, Japonya gibi diğerleri, daha geniş pazarda kripto para birimlerinin kullanımını teşvik ediyor.

Özel Hususlar

Yatırımcıların tarihsel paralellikler kurmakta zorlanabileceği kripto para piyasası nedeniyle ve blok zincirleri yönetmek için kullanılan temel teknoloji yatırımcıların büyük bir yüzdesi tarafından iyi anlaşılmayabileceğinden, kötüye kullanım için bolca yer var. Bir kripto para biriminin uygulanabilir olup olmadığını veya yatırımcıları kandırmak için yaratılıp yaratılmadığını belirlemek zor olabilir.

Bir altcoin’in neden belirli bir fiyatla değerlendiğini anlamak için, menkul kıymetlerin veya geleneksel para birimlerinin fiyatını belirlemekten farklı bir yaklaşım gerektirir. Altcoinler hükümetler tarafından desteklenmez, yani yatırımcılar bir altcoin’in değerinin düşük mü yoksa aşırı değerli mi olduğunu belirlemek için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesine, borç seviyelerine veya enflasyona bakamazlar .

Bir altcoin’in gerçekten değerli olup olmadığı konusundaki kafa karışıklığına ek olarak, altcoinler hakkındaki çoğu bilginin internette bulunması, bu bilgilerin doğru olup olmadığını veya sadece vızıltı yaratmak için üretilip üretilmediğini belirlemenin zor olabileceğidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler