Ana SayfaKripto FinansShort Squeeze Nedir? Böyle Bir Beklentiyi Nasıl Önceden Anlarız?

Short Squeeze Nedir? Böyle Bir Beklentiyi Nasıl Önceden Anlarız?

-

Short squeeze tanımından önce kısa pozisyon nedir onu anlayalım. Kısa pozisyon”, yatırımcıların hisse senetleri ya da diğer varlıkları elinde tutmadan, önceden satın alacağını düşündüğü fiyattan satmasıdır. Bu pozisyonları almak için yatırımcılar, varlıkları ödünç alırlar ve daha sonra fiyat düştüğünde gerçekten sahip olmadıkları varlıkları geri satarlar ve böylece kar elde ederler. Yatırımcılar kısa pozisyon alırlar, çünkü beklentiye göre varlığın değerinin düşeceğini düşünürler. Ancak, eğer varlık değeri yükseldiğinde, kısa pozisyon almış olan yatırımcılar gerçek varlıkları satın almak zorunda kalmakta ve bu durumda zarar etmektedirler.

Short Squeeze Nedir?

Short squeeze, yatırımcıların short pozisyon alması durumunda oluşan ve hisse senetlerinin fiyatının yükselmesi sonucunda yatırımcıların pozisyonlarını kapatmak zorunda kalmış olmalarıdır. Bu durumda, yatırımcılar kısa satış yaptıkları hisse senetlerini gerçekten elinde tutmadıklarından, hisse senedinin fiyatı yükseldiğinde gerçek hisse senetlerini satın almak zorunda kalırlar ve böylece kısa pozisyonlarını kapatmış olurlar.

Kısa pozisyon almış yatırımcıların, hisse senedi fiyatının beklenmedik şekilde yükselmesi nedeniyle pozisyonlarını kapatmak zorunda kalması durumu olarak tanımlanır. Short squeeze adı verilen bu durum, hisse senedinde yüksek miktarda kısa pozisyon bulunması ve hisse senedi fiyatının beklenmedik şekilde yükselmesiyle oluşabilir.

Kripto piyasasında short squeeze olabileceği için belirli göstergeler var. Bunlardan biri “kısa pozisyon oranı”dır. (short interest ratio) Bu, satılmış olan hisselerin oranıdır ve ortalama günlük işlem hacmi ile bölünür. Yüksek kısa pozisyon oranı, hisse senedinde yatırımcıların almış olduğu kısa pozisyonların yüksek miktarda olmasını gösterir ve hisse senedi, short squeeze için daha açık hale gelir.

Başka bir gösterge ise belirli bir kripto varlığın işlem hacminin artmasıdır. İşlem hacmi artınca, kısa satıcıların pozisyonlarını kapatmalarına baskı uygulanır, çünkü kısa satış yapmak için kullanabilecek hisse senetlerini bulmak daha zor hale gelir.

Ayrıca, ilgili kripto varlıkla ilgili haberler ve duyurulara dikkat etmeli ve piyasadaki genel duyguyu takip etmelisiniz. Olumlu haberler yayınlandığında ve piyasadaki duygu yükseliyorsa, alım baskısı artabilir ve varlık fiyatının yükselmesine ve short squeeze’nin tetiklenmesine neden olabilir.

Ayrıca unutulmaması gereken önemli bir nokta, Kripto piyasası da diğer piyasalar gibi spekülasyon ve tahmin edilemezlik içerir, bu yüzden short squeeze gerçekleşecek mi gerçekleşmeyecek mi kimse kesin olarak söyleyemez.

Kripto piyasasında short squeeze olasılığını analiz etmek için birçok web sitesi ve platform mevcut.

Mesela https://finviz.com/, halka açık olan şirketlerin analizleri, teknik ve temel analizleri, kısa pozisyon gibi özellikleri barındıran önemli bir web sitesidir. Birçok kripto borsası da kısa pozisyon oranları ve işlem hacmi gibi bilgileri sunan bir bilgi bölümüne sahiptir.

Bu verilerin, diğer finansal bilgiler gibi, bir gösterge olarak alınması gerektiğini unutmayın. Hangi varlıkta kısa pozisyon alındığı, şirket veya piyasa koşulları gibi faktörlerin de dikkate alınması gerekir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler