Ana SayfaTeknik EnstrümanlarSıklıkla Kullandığımız Ücretsiz 6 Tradingview İndikatörleri

Sıklıkla Kullandığımız Ücretsiz 6 Tradingview İndikatörleri

-

Sık kullandığımız Ücretsiz ama faydalı Tradingview indikatörleri tanıyoruz.

Biliyorsunuz size balık tutmayı gerçekten öğretmek için çok uğraşıyoruz. Bu yüzden size  ücretsiz indikatörlerden nasıl maksimum fayda ile kullanabileceğinizi anlatacağız.

Ayrıca bu indikatörler sadece BTC’ye özgü değil. Tamamında hatta Bist, Nasdaq vs kullanabilirsiniz.

VWAP DEVIATION RATE

Bilgilendirme notu : Vwap Nedir? Volume-weighted average price, Finansta, hacim ağırlıklı ortalama fiyat, işlem gören bir menkul kıymetin veya finansal varlığın değerinin, bir işlem seansı sırasında toplam işlem hacmine oranıdır. Dönem için ortalama işlem fiyatının bir ölçüsüdür. Kaynak : en.wikipedia.org/wiki/Volume-weighted_average_price

İndikatörün açıklaması: Kurumsal yatırımcılar, hisse senedi alıp satarken için VWAP kullanır. Kurumsal yatırımcıların VWAP’tan sapan fiyatlarla işlem yapmadığını varsayıyoruz. Bu indikatör Standart sapmayı, sapma oranının hareketli ortalamasını ve mevcut sapma oranını gösteren bir göstergesi ile çalışır. Mavi çizgi mevcut orandır. Kırmızı çizgi hareketli bir ortalamadır. Bantların standart sapmaları 1σ ve 2σ. Mavi çizgi kırmızı çizginin üzerindeyse yükselen bir trenddir. Tersi düşüş trendidir. Mavi çizgi bandın dışındaysa aykırı değerdir. Bu göstergeyi 15 dakikadan kısa bir sürede kullanın. Bu, özellikle kurumsal yatırımcıların katıldığı hisse senetleri için etkilidir.

Basit Kullanımı: En çok kullandığım indikatördür. Ben Tradinglite versiyonunu kullansam da size ücretsiz olanını anlatıyorum. Tradinglite ile arasında çok fark yok. Şimdi nasıl bakıyoruz buna? Öncelikle saatlikte bakmanızı tavsiye ederim. Bakın yuvarlak içine aldığım alanı inceleyin. BTC çıkarken VWAP delta gitgide küçülmüş. Burada BTC’nin çıkışının sanal olduğunu ve bağıra bağıra düşeceğini görüyoruz önceden. Tabi buna güvenerek short açmıyoruz. Short sağlığa zararlıdır. Tam tersi BTC düşerken VWAP yükseliyor ise ben yukarı çıkacağım bağırmasıdır.

Kaynak Tradingview.com / VWAP DEVIATION RATE

LONG SHORT RANGE FILTER

İndikatörün açıklaması: Long ve Short çalışabileceğiniz çiftler için kullanışlı bir script. Range filtresi ve ADX’in bir kombinasyon algoritmasıdır. ADX, uzun veya kısa pozisyon açma kararının alınmasına yardımcı olur.

LG –> Long
xL –> long Pozisyonu Kapat
ST –> Short
xS –> Short Pozisyonu Kapat

En büyük sorun değişimin kendisidir. Öngörülemeyen hareketleriyle sizi tasfiye etmeye çalışırlar. Bu indikatör o hareketleri yakalar.

Her X saniyede bir anlık görüntü alır, TS etkinleştirilirse uyarı tetiklenir, aksi takdirde fiyat yeni bir anlık görüntüye kadar dalgalanmaya devam eder.

Basit Kullanımı:  Çok basit bir ekran. 1 saatlikte kullanın daha net göreceksiniz. Bu şunu verir; Short oranları longları geçer ise ekranda beliriyor. Elbette düşüş belirtisi değil fakat gösterge olacaktır.

Kaynak Tradingview.com Long Short Range Filter

ALPHATREND STRATEGY

AlphaTrend’in parametreleri günlük ve 4 saatlik grafikler için tasarlanmıştır, tüm zaman dilimlerinde optimize edebilirsiniz.

Kıvanç hocamızın hazırlayıp ücretsiz kullanıma sunduğu ve çok iyi çalışan bir indikatör. Grafiğe bakınca zaten açıklamaya bile gerek olmadığını anlıyoruz. Lütfen short yazmasına bakıp short açın veya long açın olarak anlamlandırmayın. Yükseliş işareti veriyor. Ben bunu saatlik ve 4 saatlik kullanıyorum. Kıvanç hocamın youtube kanalında daha detaylı açıklaması Var.

Kaynak Tradingview.com

CM_Williams_Vix_Fix

Günlük grafikler için hazırlanmış, ayarlardan kendinize göre dizayn edebilirsiniz. Bu indiktaörü gerçek dipleri bulmak için kullanıyoruz. Ben günlükte bakıyorum. Tabi bu sizin al sat stratejinize bağlı. Yeşil alanlar gördüğünüzde dip olma ihtimali yüksek demek.

Kaynak Tradingview.com CM_Williams_Vix_Fix

Investor_EMA Three-Cross

İndikatörün açıklaması: İndikatör kısa vadeli ema kesişimlerini kullanarak strateji üretiyor. Kısa vadeli düşük sermayeli satın alma sinyali, kırmızı arka plan renginden sonra sarı bir arka plan oluşturur. Burada trend takip edilerek kazanç sağlayabilirsiniz. Yeşil arka plan oluştuğunda pozisyonlar arttırılabilir, fiyat bizi daha güvenli bir piyasaya yönlendirecektir. Pozlamalar kırmızı bir arka plan oluşumunda kapatılabilir. Pembe zikzak ortalama her zaman Haftalık ma9’u gösterir. Fiyatın, orta vadeli olumlu fiyat hareketlerini görmemizi sağlayacak olan haftalık MA9 ortalamasının üzerinde takip edilmesi gerekiyor. Sonuç olarak, fiyat hareketlerinde yukarı ve aşağı hareketlerde arka plan renkleri daha anlaşılır bir grafik sunacaktır. Yukarıdaki strateji, uzun ve kısa sinyaller üretecektir. Ayarlar kısmından istediğiniz renklendirmeyi yapabilirsiniz.

Basit Kullanımı: Uzun süredir takip edip çok şey öğrendiğim investor coin hocamın uzun emek sarfederk ücretsiz kullanıma sunduğu bir indikatör ve favorilerimizden biri. Ben günlük bakıyorum ama sizin yoğurt yiyişiniz önemli. Basitçe Kırmız uzak dur, Sarı hazır ol. Yeşiller al demek. İnvestor Coin hocanın youtube kanalında detaylı açıklaması var.

Kaynak Tradingview.com Investor_EMA Three-Cross

TD Sequential

Yine Kıvanç Hocamızın ücretsiz kullanıma sunduğu indikatörlerden biri. Bu arada onlarcası youtube kanalında var. youtube.com/c/KIVANCOZBiLGiC

Bu göstergenin birçok versiyonu var ama bence hiçbiri bu ticaret sisteminin tam doğru versiyonu değil, Tam versiyonu olanlar da ücretli zaten. Bu sürüm ücretsizdir ancak ayarlar ve girişler yalnızca Türk traderlar için Türkçe olarak tasarlanmıştır.

Ben bunu saatlik de bakıyorum. Elbette her zaman diliminde kullanılabilir. Detaylı anlatımı Kıvanç Hocanın youtube kanalında var. Basitçe Düşüş veya yükseliş mumlarını 1 den 9’a kadar numaralandırıyor. Kırmızılar her zamanki gibi düşüş, Yeşiller yükseliş. Yatayda olanlarda basitçe geçmişte destek veya direnç görevi görmüş alanları gösteriyor. Buralarda oyalanma ihtimalini belirtiyor.

Kaynak Tradingview.com TD Sequential tradingview indikatörleri

Final Not: Arkadaşlar daha önce belirttiğim gibi yüzlerce indikatörü ücretsiz veya paralı olarak bulabilirsiniz. Biz en sık kullandığımız tradingview indikatörleri ni tanıttık. Zaman zaman hepsi yanılabilir. Mühim olan sizin kendi stratejinizi belirlemeniz. O zaman kimseye ihtiyacınız kalmayacak.

Sorunuz olur ise Altcoingraf chat https://t.me/altcoingraf kanalından beni etiketleyerek sorun lütfen. Bir sonraki kılavuzumuz Coinanalyze tool’unun kullanımını anlatacağız.

Fırat Çivi

4 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler