Ana SayfaHaberlerTelegram Kanallarından Bir Token Dolandırılma Hikayesi

Telegram Kanallarından Bir Token Dolandırılma Hikayesi

-

Twitter DM’den yazan benim de dolandırıldığını anlamakta zorlandığım yeni bir dolandırma yöntemi hikayesini anlatacağım. Şeytanın aklına gelmeyecek bir “Token Dolandırıcılığı”. İşin içinden çıkamayınca telefon üzerinden konuşup sonuca ulaşabildik.

Olayın Seyri;

Bir telegram kanalında kurban arkadaş eline iki aylık maaşını almış bir sonraki öğretim yılında daha da yeterli olabilmesi için “ne almalıyım” tarzında mesaj göndermiş. Ardından bu iki profil (tabiki sahte profiller) Beldex Coin almaları konusunda mesaj yazmışlar ve aynı anda adminler tarafından şutlanmışlar. Dururlarmı? Hayır… Özelden kurbana yazıp nasıl alması gerektiği hakkında bilgiler vermişler.

Kurban’a app store’dan tron cüzdanı yükletmişler. Binance TR’den TRX alıp Tron cüzdanına yükletmişler. Buraya kadar herşey normal. Transfer yapılıyor ve cüzdanında TRX’ler görülüyor. Ardından cüzdandan Beldex coini arayıp eklemesini istemişler.

Ve buraya ellerindeki Trx’leri göndermesini yarin yeni bir borsada listeleneceğini çok büyük bir artış göreceğini vs vs söylemişler. Tron ağındaki Beldex isimli Tokenin adresi aslında bir Trx adresi aslında.

Tron ağında basılan Beldex adında klon tokenin adresi aslında bir Trx adresi
Tron ağında basılan Beldex adında klon tokenin adresi aslında bir Trx adresi

Ve bu transferden sonra arkadaşa hiç bir değeri olmayan sahte Beldex tokenleri transfer ediyorlar.

Tron ağında nasıl token basılır biliyorum ama “alıcı hesap” kısmına kendi TRX cüzdan adreslerini nasıl eklediklerine aklım basmadı. Dediğim gibi şeytanın aklına gelmeyecek bir şerefsizlik örneği.

Borsalarda uzun zamandır listelenmiş kendi ağı olan Beldex Coin’in sahte tokenini Tron ağında basıp insanları dolandırmak yeni bir dolandırıcılık örneği. Bu konuda bilgisi olmayan arkadaşların büyük borsalar dışında işlem yapmamasını tavsiye ederim.

3 YORUMLAR

  1. Umarim fazla degildir kaybi.aynisi olmasa da buna benzer bi olayi bende yasadim malesef.adamlar blockhain diye diye guya kazimi yapilan tokeni kitledi gittiler valla.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler