Ana SayfaAltcoin İncelemeleriThe Merge Yaklaşıyor, Ethereum'a Detaylı Analiz Yaptık (Ağustos 2022)

The Merge Yaklaşıyor, Ethereum’a Detaylı Analiz Yaptık (Ağustos 2022)

-

The Merge yaklaşıyor… Ethereum ve kripto para yatırımcılarını neler bekliyor? Ethereum’ da olacak yenilikler nelerdir?

Ethereum’ da yaklaşan büyük sistem değişikliği olan The Merge, kripto para yatırımcıları tarafından büyük bir heyecan ve merakla bekleniyor. Bizleri neler bekliyor? Bu aşamadan sonra ne gibi değişiklikler olacak? Önce bunları inceleyelim:

 • Bu işlem; proof-of-work(PoW) sisteminden proof-of-stake(PoS) sistemine geçiş demektir.
 • Bu güncelleştirme ile birlikte Ethereum ağındaki güvenlik, sürdürülebilirlik ve ölçeklenebilirlik artacak.
 • Merge sonunda Ether ağındaki yıllık token ihracatı yaklaşık olarak %90 azalacak.
 • Ethereum Foundation’ un yaptığı açıklamada, Bellatrix yükseltmesi 6 Eylül’ de Ethereum Beacon Chain üzerinde başlayacak.
 • Bellatrix yükseltmesinden sonra Merge yükseltmesini tetikleyecek olan Terminal Toplam Zorluk değeri 58.750.000.000.000.000.000.000.000(58 septilyon 750 sekstilyon) olacak.(Bu TTD değerine 10-20 Eylül tarihleri arasında ulaşılması bekleniyor.)
 • The Merge, protokol geliştirmelerinin ilki olacak.

NOT: The Merge işlemi kısaca; Ethereum blokzincirinin Beacon Chain ile birleştirilmesinin ardından PoW’ dan sonra PoS’ a geçiş aşamasıdır.

 

Merge sonrası Ethereum madenciliği

Güncelleme sonrasında artık madencilere gerek kalmayacak ve madencilere ödeme yapılmayacak. Eski sistemde madencilere ihtiyaç duyulurdu, yeni sistemde doğrulayıcılara(1) ihtiyaç duyulacak.

 • Doğrulayıcılar, en az 32 ETH stake eden yatırımcıdır.

Merge sonrasındaki diğer aşamalar

 Esasen, The Merge adımı aşamaların ilk adımıdır. Aşamalar sırası ile şu şekildedir:

 1. The Merge
 2. The Surge
 3. The Verge
 4. The Purge
 5. The Splurge

Son aşama olan The Splurge’ da ağın sorunsuz çalışması için son geliştirmeler yapılacak ve Ethereum 2.0 güncelleştirmeleri böylelikle tamamlanmış olacak.

The Merge aşamasına kadar geçmişte yaşanan aşamalar

Bu aşamaya gelinmesi hiç de kolay olmamıştı. Yıllara dağılan diğer aşamaların kronolojik sıralaması şu şekildeydi:

 • 30 Haziran 2015: Ethereum, iş kanıtı konsensüsü üzerine ana nette başlatıldı;
 • 2019 2. çeyreği: Ethereum geliştiricileri, Casper’ ı blokzincirinin PoS sistemine nasıl geçebileceğine dair üst düzey bir uygulama olarak öneriyor.
 • Mart 2020’ nin başı: Vitalik Buterin, ortak yazarlarla birlikte, Beacon Chain’ in daha gelişmiş bir uygulaması olan GASPER’ i piyasaya sürdü.
 • 20 Kasım 2020: Ethereum 2.0 Mevduat Sözleşmesi minimum 32 ETH yatırım ile başlatıldı.
 • 1 Aralık 2020: Beacon Chain, Ethereum’ un ana ağına paralel ağ olarak başlatıldı.
 • 28 Ekim 2021: Beacon Chain, Altair yükseltmesinden geçti. Ayrıca, ETH fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.
 • 2022 1. çeyrek: Ethereum, Kintsugi ve Kiln test ağlarında Merge’ i uyguladı, “gölge çatallar” etkinleştirildi.
 • Haziran-Temmuz 2022: Ethereum Birleştirme, Ropsten ve Sepolia’ daki halka açık test ağlarında etkinleştirildi.
 • 15 Temmuz 2022: Ana ağdaki birleştirme aktivasyonu, koordinatör Tim Beiko tarafından geçici olarak Eylül ayı ortalarında planlandı.

Ethereum yükseltmesinin en önemli aşaması olan The Merge aşaması işte bu yollardan geçti. Ertelenmeler, sorunlar, gecikmeler yaşandı çünkü bu yükseltme aynı zamanda çok kritik. ETH Vakfı’ ndan bir developer bu duruma “Havada giden bir uçağın motorunu değiştirmek” olarak adlandırıyor.

The Merge sonrası ETH fiyatında beklenti nedir?

Asıl merak konusu da bu birçok kripto para yatırımcısı için. Yüzeysel olarak baktığımızda öncelikle şu yorum yapılabilir; herhangi bir altcoin yükseltme işlemi gerçekleştirdiğinde fiyata pozitif yansır. Ama burda söz konusu olan Ethereum. Tabi ki pozitif yansıması bekleniyor fakat düşük hacimli ve düşük piyasa değerlemesi olan altcoinlerde olduğu gibi anında ve büyük bir yansıma beklenebilir mi? Bunu hep beraber göreceğiz.

Ayrıca; PoS sistemine geçişle beraber ETH sahipleri yatırımlarını staking yöntemi ile kilitlemeye teşvik edilecek. Aynı zamanda da zaten artık madencilere değil doğrulayıcılara ihtiyacı olan Ethereum için önemli bir gelişme bu. Bu durumun da otomatik olarak periyodik bir şekilde ETH fiyatına pozitif yansıması beklenebilir.

Fırat Çivi Analizi

Gelelim işin komplo teorilerine;

Diyelim ki benim 32 ve üstü adet Etherium’um var. Bana Doğrulayıcı sıfatını verdiler. Benim gibi yüzlerce yatırımcı olacak. Ve Eth balinalarından biri geldi ve fiyatı negatif etkilemeye başladı. Yani satmaya ya da shortlamaya. Adamın başlangıçta 1000 ETH’si vardı. Sonra bu müdahale sonrası 1200’e çıktı. Yani balina yatırımını satma amacı ile değil elindeki âdeti arttırmak için bu manipülasyonu yaptı. İşte burada küçük yatırımcılar doğrulayıcılara gidiyor ve itiraz ediyor. Doğrulayıcılar da durumu analiz edip Balina abimizin ETH’lerin tamamını işlevsiz hale getiriyor. Yani Balina abimiz elindekilere elveda diyor. Teoride bu böyle. Ama elbette kaçak yolları bulacaklar. Ben mesela elimdekileri satarken kankam olan Naki’de bir yandan alımlara devam edebilir. Yani Evet Merge çok büyük bir geliştirme ama twitter’da söylendiği gibi artık manipülasyonlar bitti iddiasına katılmıyorum.

Trend Analizi

Haftalık baktığımızda 2016’dan beri süregelen bir trendin üstünde hareket ediyor. Özellikle merge haberlerinden sonra 900 USD’den 2000 usd’ye kadar çıktı ve her zamanki gibi BTC düşüşünden etkilendi. Trend Desteğim 1235v UD de ve en güçlü alıcılar ise 955 USD’de bekliyor.

Gelin Bir de BTC paritesinde bakalım.

Biliyorsunuz alt coin ‘leri etkileyen en büyük etken bu kısım.

Haftalıkta 2020’den başlayan bir yükselen trende girmiş. 0,058 Bölgesi çok güçlü destek. Burayı kırmadı sürece yükselişe devam edecektir. Ayrıca Trend desteği 0,063. Burayı da önemsiyorum. Bu 2 bölgede duruma göre alım yapabilirim. (eğer gelirse) Direnç ise 0,92-0,967. Bu bölge de satıcılar tekrar kar satışlarını yapacak ve fiyatı baskılayacaklardır. Burayı kırması BTC’nin hareketlerine bağlı.

Teknik Analiz

Klasik olarak açık faizlerden başlayalım. Tüm borsalarda miktar yüksek değil. Kaldıraçta çok işlem açılmamış. Marjin CVD son analizimize göre SPOT CVD’nin üstüne çıksa da Spotçular alımlara devam ediyor. Fonlama ise denge de gidiyor. Volum Fiyat uyumluluğu da pozitifi. Ben bu resimde negatif bir durum göremiyorum. Yaşanan son düşüş ise tamamen manipülasyon.

Aktif Adres Sayıları

Kaynak: cryptoquant.com

Özellikle Ağustos ayında İnanılmaz bir yükseliş ile adres sayısında ATH yaptı. Her ne kadar bu tür yükselişlerden sonra fiyatta düşüş beklense de bu farklı bir durum. Madenciliği bitiyor. Merge tarihine kadar bir ATH daha görebiliriz.

Isı Haritaları

İkinci en büyük coin olduğu için 3 ayrı haritada inceleyeceğiz ki daha iyi görelim. Öncelikle Eth’de en büyük vadeli hacim Binance’de. Dolayısı ile botlar Binance’i takip ediyor.

Binance Isı Haritaları

Görüldüğü gibi Long pozlar günlük zaman diliminde hala açık.Pozlar taşınmaya devam ediyor. liq seviyeleri 559 USD’de. Oraya getireceklerini sanmam. Düşük miktarda 1700 USD’de Bot satış emri var. Alımlar ise 994 ve 1258 Usd’de yığılmış. Düşerse dönecekleri yer burası.

Kaynak: Tradinglite.com

Bitfinex Isı Haritaları

Diyeceksiniz ki neden Bitfiniex? Eth ve BTC vadeli hacimleri çok yüksek. Fakat adamların işi gücü poz likidite etmek. İnanın regülasyon geldiğinde ilk kapatacakları borsa bu. Harita okunmuyor bile. FTX ile birlikte hala piyasayı manipüle ediyorlar.

 

FTX Isı Haritaları

Bitfinex kadar olmasa da burada da Likidasyon balonları çok fazla. Yine de likidite edemedikleri longlar duruyor ve likidasyonları 668 USD’de. Ayrıca 1134’de öbeklenmiş bir bot alım emri kümesi mevcut.

Herhalde ETH için Artı ve Eksiler yazacağımızı düşünmediniz.

 

Genel Durum: Burada iki durum var.

İlki FED’in baskıcı politikası. Bu piyasayı negatif etkiliyor. Bir diğer ise Eth için gelen pozitif gelişmeler. Bu da ETH’yi atakta tutuyor. Eylülün ortasında hem Merge hem de FED toplantısı var. Merge’in ETH’yi 2400 USD bandına taşıma ihtimalini benimsedim. BTC paritesinde belirttiğim yerlerde ekleme yaparım. Fakat herkes kendi riskini kendi yönetmeli.

Yatırım tavsiyesi olarak almayın lütfen.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler