Ana SayfaHaberlerWaves Önce Ralli Yaptı, Sonra Çakıldı, Peki Neden? Waves Coin Neden Düştü?

Waves Önce Ralli Yaptı, Sonra Çakıldı, Peki Neden? Waves Coin Neden Düştü?

-

Geçtiğimiz kış Waves’ te yaşanan rallide yatırımcıların aklında tek bir şey vardı, o da “acaba yeni bir majör coin mi doğuyor?”

Öncelikle bu rallinin sebebini inceleyelim. Waves kurucusu Sasha Ivanov. Kendisi Ukraynalıdır, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalden sonra Ukrayna Devleti kripto para üzerinden de bağışları kabul etmeye başlamıştı. Waves’de Ukrayna menşeili olduğundan; bu durum ralliyi başlattı.

Her ne kadarda Waves coin Rus kripto para varlığı olarak bilinse de CEO yani sahibi Ukrayna vatandaşıdır.

İşgalin başlamasıyla Waves’de de ralli başlamıştı. Waves üzerinden bağış yapanlar devamı olarak Waves aldı, tabi bunun üzerine balinaların ve borsaların alımlarıyla da Waves ralli yaşadı. 8.5$ seviyelerinden 63.88$ seviyelerini görerek ATH gerçekleşti. Ama sonrasında büyük bir dump yaşayan Waves, şu anda 4.54$ seviyelerinde işlem görüyor.

Peki bu düşüşün sebebi neydi?

Waves altyapısına ait stablecoin (dolarak endeksli stabil kripto para) 1e1 dolar pegini kaybetti. 3 Nisan 2022 günü CEO Sasha, Twitter’da bir flood yayınladı.

Sasha yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Fiyat artışındaki “Rusya-Ukrayna savaşı için yapılan bağışlar Waves üzerinden yapıldı” iddiaları doğru değil. Ekibin büyümesi, ABD’ li geliştiriciler ve yöneticilerin ekibe katılması, toplanan TVL miktarının gün geçtikçe büyümesi fiyatta ralli yaşattı. Daha sonra Alameda Research kuruluşu olan FTX borsasında manipülasyonlar başladı.

Devamında da Bloomberg Crypto için bir gazeteci ile röportaj yaptığını, gazetecinin sorduğu bir soruya şaşırdığını söyleyen CEO “FTX borsasında yapılan bir işlemin ekibimize ait olup olmadığını sordu ve şaşkına döndüm” dedi.

Yine şaşırmadık, bu taşın altından da Alameda Research çıkıyor.

Tahminen; Waves stabilcoini olan USDN’ ye yapılan saldırı ile dolara olan 1e1 peg kaybettirildi, Waves Pool’ dan büyük miktarlarda USDT ve USDC çıkışı oldu, USDN aşırı satışa maruz kaldı. Bu durum da tabi ki Waves’ in de fiyatına olumsuz etki etti.

1e1 pegin bozulması 1 Nisan 2022’ de başlıyor, büyük düşüş de 3 Nisan 2022’ de oluyor. Tam anlamıyla halen toparlanamadı ve haliyle Waves’ i de etkiliyor bu durum.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler