Ana SayfaAnalizXrp Boğaya mı Hazırlanıyor, Dönen Dolaplar, Xrp Coin Analizi (Ağustos 2022)

Xrp Boğaya mı Hazırlanıyor, Dönen Dolaplar, Xrp Coin Analizi (Ağustos 2022)

-

Bildiğiniz gibi XRP coin major coinlerden biridir ve market cap sıralamasında 7. sıradadır. Toplamda 100 Milyar adet arzı olup 50 Milyar adeti dolaşımdadır. Hatta ilk 3 Usdt, Busd, Usdc stabil coinleri saymazsak 4. sıradadır.

Kaynak: Coinmarketcap.com
Kaynak: Coinmarketcap.com

Öncelikle Baştan belirtmek istiyorum bu bilgilere uzun süre inceleyerek ulaşıldı. Bazıları resmi olarak çoğu yerde yazmamakta.

XRP 2013 Ağutos ayında listelendi. Sonrasında uzun süre ilk 3 coin arasında kaldı. Taki Etherium paşa piyasaya çıkıp 2017 yılında adından söz ettirene kadar.

Gelelim XRP için her yerde bulamayacağınız bilgilere;

XRP aslında büyük bir atak için hazırlanmakta idi. Özellikle bankacılık sektöründe SWIFT sistemi yerine kullanılmak üzere bir sürü geliştirme yapılıyordu. Sonrasında SEC 2020 yılında tabanı olmayan bir suçlama ile geldi ve durum askıya alındı. Elbette SWIFT sisteminin yerine başka bir sistemin kullanılması Dolarizayon (1) için büyük bir tehditti. Her ne kadar transferler kontrol edilemiyor bahanesinin arkasına sığınılsa da gerçek nedenin bu olmadığını hepimiz biliyoruz. Ayrıca SEC in XRP ile arasındaki dava yı da Amerikan Milliyetçileri ile Küreselci tayfanın arasındaki savaş olarak da nitelendirebiliriz.
Şimdi şunu duyar gibiyim: “Hadi Ordan”

(1) Dolarizasyon ya da Para ikamesi, bir ülkede yaşayanların yabancı para birimlerini kendi paraları yerine ve/veya paralel olarak kullanmaları durumudur.

Büyük resme bakalım; DXY(2) inanılmaz bir yükseliş yaptı ve USD diğer para birimlerine göre tarihinin en yüksek değerinde. Eninde sonunda dolarizasyonun gücünün biteceğini biliyorlar. Başka transfer yöntemleri bunu çok fazla zayıflatacak. Bunun öncesinde çeşitli argümanlar kullanarak Doların değeri arttırıldı ve dikkat edin başka para birimlerine dalga dalga geçişleri gözlemliyoruz. Elimde yüklü miktarda USD olsa bu dönemde diğer para birimlerine geçerdim.

(2) Dxy nedir? Euro, kron, frank, yen, sterlin, kanada doları belirli yüzdesel oranlarla hesap edilen usd’nin değerini belirleyen endeksidir.

XRP ile ne lakası var bunun?

2022 Kasım ayında davası sonuçlanacak. Çünkü SEC in kanun önünde kaçacak yeri kalmadı. Sonrasında iyi veya kötü XRP nin durumunu gözlemleyeceğiz. İyi gitmesi durumunda XRP bankacılık sistem entegrasyonu ile inanılmaz bir çıkış yapabilir.

Gelelim Metriklere
XRP Aktif Adres Sayıları

Xrp aktif adres sayısı. Kaynak: Messari.io
Xrp aktif adres sayısı. Kaynak: Messari.io

Gerçekten inanılmaz şeyler gözlemliyoruz. 11 Temmuzda XRP tarihinde en büyük aktif holder sayısına ulaştı. Sadık Holder sayısı 30.000 altına asla inmiyor. Büyük yükselişlerde Örneğin AVAX ve Sol gibi bu tür ataklar gördük. Bu bir haberci olabilir.

XRP Supply Grafiği

Kaynak: Messari.io
Kaynak: Messari.io

Arz artışı zaman ile lineer gidiyor. Piyasaya mal yıkma meraleri göremiyoruz.

XRP Dominance

Düşünebiliyor musunuz bir zamanlar XRP piyasanın Etheriumu imiş. %26 dominans seviyesi görülmüş. Şu an %2 seviyelerinde.

Piyasalarda eskiler bir kağıt çıktığı yeri unutmaz der. Bir gün XRP dominansı eski seviyesine gelse neler olur çok merak ediyorum.

XRP Market Cap

MCAP ATH’ı 140 Milyar dolar. Şu an 30 Milyar Dolar seviyesinde. Market Cap 3-4 T Dolar seviyelerine geldiğinde ATH’ına tekrar gelme ihtmali mevcut.

Trend Analizi

Haftalık grafiğe göre analizimizi yaptık. Fib değerlerimiz de son boğa değerlerine göre hesaplanmıştır. Şu an 0,34 USD bandında. 0,27 USD çok güçlü destek bölgesi. Burayı kaybeder ise maalesef gideceği alan 0,124-0,20 bandıdır. Buna göre takipi yapılmalıdır.
Trend Desteği 0,3280’dır. Buradan sonra direkt ana desteğe inecektir.

İlk sert direnci ise 0,3820’dir. Sonrasındaki Dirençleri Fib hedefleri olarak grafiğe ekledir.

Gelelim BTC bazında durumuna, XRP/BTC paritesi

BTC Bazında XRP çok daha güçlü. Bu da olası bir BTC yükselişinde daha fazla pozitif tepki alacaktır.

Teknik Analiz.

Açık faizler düşük ve olası bir yükseliş için ideal seviyede. Spotta yüklü alımlar geliyor. CVD oranları marjine göre daha yüksek. Donlama oranları da pozitif.

Isı Haritaları

Şu an Günlükte Çok Fazla açık Long pozu taşınmaya devam ediyor. Yakın bir zamanda ufak Bir Pump yapma ihtimali var.

Kaynak: tradinglite.com
Kaynak: tradinglite.com

Fırat Çivi

4 YORUMLAR

  1. Mahkeme XRp için olumlu sonuçlansa bile SEC bunu üst mahkemeye taşıyacaktır Geçmişte yapmışlığı var ve alt mahkemelerden olumsuz sonuçlar alıp üst mahkemeden kararı bozdurmuşluğu var o zaman süreç çok daha fazla uzayacaktır. Anlattıklarınız güzel ama ben bir ralli ışığı göremedim

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler