Ana SayfaTeknik EnstrümanlarYükselen ve Alçalan Üçgen Formasyonu ile Al Sat Taktikleri.

Yükselen ve Alçalan Üçgen Formasyonu ile Al Sat Taktikleri.

-

Yükselen Üçgen nedir?

Yükselen üçgen, teknik analizde kullanılan bir grafik modelidir . Mumların yükseklikleri boyunca yatay bir trend çizginin çizilmesine ve salınım yaptıkları dip fiyatlarla yükselen bir trend çizgisinin çizilmesiyle fiyat hareketleri tarafından oluşan iki çizgili bir üçgendir.

 

Dip fiyatlarla tavan fiyatlar arasında ikili bir trend oluşur. Fiyatlar bu üçgenin bitim noktasına kadar karşılıklı trendlerden sekerek üçgeni yukarıdan kırmaya çalışır.

 

Bu kırılım bu formasyonda en kuvvetli al sinyalidir. Beklenen artış genelde yükselen üçgenin yüksekliği kadar, üçgenin kırıldığı yerden başlar.

 

 

Kırılma, ters veya aşağı yönde gerçekleşebilir. Yükselen üçgenler genellikle devam kalıpları olarak adlandırılır, çünkü fiyat tipik olarak üçgen oluşumundan hemen önce yürürlükte olan trendle aynı yönde kırılır.

TEMEL KURALLAR

  • Yükselen bir üçgen genellikle bir devam modeli olarak kabul edilir, yani bir yükseliş trendi veya düşüş trendi içinde ortaya çıkarsa modelin önemli olduğu anlamına gelir.
  • Yükselen üçgenler, fiyat genellikle üçgenin önündeki fiyat yönünde üçgenin kırılmasına neden olacağı için bir devam modeli olarak kabul edilir. Yine de, bu her zaman gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden Al sinyalini kırılımdan önce vermek risklidir.
  • Uzun vade için fiyat sonları desen üstte ise alınır.
  • Kısa vade için alt seviyesi kırılmadan eğer alınır.
  • Herhangi bir kayıp riskine karşılık stop, kırılmanın karşı tarafındaki desenin hemen dışına yerleştirilir.

Çizgiler birbirine yaklaştığında, fiyat birden fazla dalgalanma yaşayacağı için üçgen içinde hareket etmeye devam ederse, fiyat hareketi daha kıvrımlı hale gelir ve muhtemelen daha güçlü bir nihai kopuşa yol açar.

Artan hacim , fiyat modelin dışına çıktıkça artan ilgiyi gösterdiği için kırılmayı onaylamaya yardımcı olur.

Hacim, trend dönemlerinde konsolidasyon dönemlerine göre daha güçlü olma eğilimindedir. Üçgen bir tür konsolidasyondur ve bu nedenle, yükselen bir üçgen sırasında hacim küçülme eğilimindedir. Bahsedildiği gibi, traderlar, fiyatın patlama yönünde ilerlemeye devam edeceğini teyit etmeye yardımcı olduğundan, ani bir hacim artışını beklerler. Fiyat düşük hacimde patlarsa, bu, kırılmanın güçsüz olduğuna dair bir uyarı işaretidir. Bu, fiyatın kalıba geri döneceği anlamına gelebilir. Bu fake bir al sinyali olabilir .

 

Alçalan Üçgen Nedir?

Yükselen üçgende oluşumun tam tersidir. Mumların alçalan tepe noktaları boyunca yatay bir düşen trend çizginin çizilmesine ve salınım yaptıkları dip fiyatlarla düz bir trend çizgisinin çizilmesiyle fiyat hareketleri tarafından oluşan iki çizgili bir üçgendir. Yükselen üçgen için belirlenmiş tüm kurallar alçalan üçgen içinde geçerlidir.

 

Yükselen Üçgen ile Alçalan Üçgen Arasındaki Fark

Bu iki tür üçgen, farklı bir görünüme sahip olmaları dışında her ikisi de devam modelidir. Alçalan üçgen üst çizgisi aşağı yönde hareket ederken, yatay bir alt hattı vardır. Bu, yükselen bir alt trend çizgisine ve yatay bir üst trend çizgisine sahip yükselen üçgenin tersidir.

Yükselen üçgenler bir kar hedefi sağlarken, bu hedef sadece bir tahmindir. Fiyat bu hedefi çok aşabilir veya ona ulaşamayabilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEÇMİŞ MAKALELER

Bitcoin ETF Nedir? Ne İşe Yarar? Bitcoin’deki Fiyat Artışları Üzerinde ETF’lerin Etkisi

Günümüzde dijital varlıkların yükselişiyle birlikte, kripto para piyasası da büyük ilgi görmektedir. Bitcoin gibi önde gelen kripto paraların popülaritesi arttıkça, yatırımcılar da bu alana yönelmekte...

SEC, Kripto Paraları Hangi Sebeplerle “Menkul Kıymet” İlan Ediyor?

Son zamanlarda kripto paralarla alakalı Sec menkul kıymetler değerlendirmeleri hakkında haberler çok gündem almaya başladı. Peki nedir bu menkul kıymet meselesi? Evvela tanımıyla başlayalım. Menkul...

Vaiot Coin İncelemesi, Vaiot Coin Nedir?

Vaiot Coin (VAI), işletmeler ve bireysel tüketiciler için otomatikleştirilmiş hizmetler ve işlemler sağlamak üzere bir blok zinciri tabanlı AI Asistanları ve zincir üstü Akıllı Sözleşmeler...

Mayıs Ayında Kilidi Açılacak Altcoinlerin Listesi

ThorChain (RUNE): Piyasa Değeri: 348,81 milyon dolar Token Kilidi Açma Miktarı: 3,02 milyon dolar (piyasa değerinin %0,87’si) Tarih: 20 Mayıs 2023 Braintrust (BTRST): Piyasa Değeri: 102,66...

Popüler Makaleler